Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Zwoliński: Z Irlandią nie wyszło, budujmy drugą Rumunię

0
Podziel się:

Polski wózek jedzie do przodu siłą konsumentów. Mógłby szybciej.

Zwoliński: Z Irlandią nie wyszło, budujmy drugą Rumunię

W historii można znaleźć wiele przykładów państw, które osiągnęły błyskotliwe sukcesy i w to w stosunkowo krótkim czasie. To _ azjatyckie tygrysy _, takie jak Japonia, Korea Południowa, Tajwan albo Singapur. W Europie też możemy znaleźć takie przykłady: Niemcy, Finlandię czy choćby Irlandię. Na dwóch nieudolnie staraliśmy się nawet wzorować. Za Lecha Wałęsy budowaliśmy drugą Japonię, Donald Tusk obiecywał nam drugą Irlandię. Z Japonią nie wyszło. Może i lepiej, że z Irlandią też nie.

W każdym z tych krajów, udawało się wdrożyć strategie rozwoju, wypracowywano konsensus co do zmian lub po prostu je wymuszano, jak na przykład w Azji. Były jednak konsekwentnie realizowane. U nas rząd też ma strategię - _ mówienia wyborcom tego, co chcą usłyszeć i nie robienia tego, co mogłoby ich zaboleć _.

**

Bank Światowy: Polska gorsza od Rumunii**
U nas z _ nicnierobienia _ uczyniono cnotę. O nie aplikowaniu Polakom uciążliwych reform, jako _ idei fixe _ swoich rządów mówił Donald Tusk.

Marszałek Grzegorz Schetyna, z rozbrajająca szczerością w jednym z wywiadów wyznał nawet, że póki Platforma rządzi, póty nie będzie forsować gwałtownych zmian, bo to się źle ludziom kojarzy. Szczególnie z bolesnymi latami 90.

W niebiesko-zielonej koalicji dominuje myślenie, że skoro społeczeństwo zmęczone jest reformami, to nie róbmy niczego. Żeby jeszcze w tym nierobieniu byli konsekwentni, ale w niektórych dziedzinach niestety robią. Jeżeli chodzi o system emerytalny i OFE, cofamy się. Dla krótkoterminowych korzyści budżetowych uderza się w kieszenie przyszłych emerytów. Efekty?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;plan;finansowy;tuska;i;rostowskiego;to;kolejna;bujda,217,0,806617.html) Pałka: Plan finansowy Tuska i Rostowskiego to kolejna bujda
Już je widać. Kaspar Richter, główny ekonomista Banku Światowego dla Polski, prezentując najnowszy raport tej instytucji, powiedział, że mimo dobrych prognoz napędzanych szczególnie apetytami Polaków, na horyzoncie widać groźne chmury.

Zdaniem ekspertów banku, moglibyśmy rozwijać się znacznie szybciej. Tylko aktywizacja zawodowa do poziomu tej z Niemiec czy Francji, podniosłoby wartość naszego PKB o sześć procent. Zdaniem Richtera, znaczącym ryzykiem dla Polski mogą okazać się ciągle niewielkie nakłady inwestycyjne, wysokie bezrobocie, a przede wszystkim brak wystarczających reform i co za tym idzie, utrzymujący się na stosunkowo wysokim poziomie deficyt.

Ekonomiści mogą do znudzenia powtarzać, że musimy uciekać od tego scenariusza, ale nie za pomocą tuszowania rzeczywistości, a rzeczywistych reform. Rząd ma teraz jeden cel - wygrać wybory. Ciekawe tylko, co tym razem będziemy budować. Proponuję drugą Rumunię. Prognozy Banku Światowego wyraźnie wskazują, że jeżeli chodzi o tempo wzrostu, przez najbliższe lata będziemy oglądać ich plecy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa;minimalna;1500;zl;mf;stac;nas,173,0,816557.html) Płaca minimalna 1500 zł? MF: Stać nas Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że budżet państwa pozwala na podwyżkę płacy minimalnej do 1500 złotych brutto.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;nad;przepascia;sprawdz;ile;za;to;zaplacisz,136,0,814984.html) Światowa gospodarka nad przepaścią. Sprawdź, ile za to zapłacisz Money.pl analizuje, jak kłopoty świata odbiją się na życiu Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t39822.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;jesli;wywalczysz;podwyzke;i;tak;sie;nie;wzbogacisz,42,0,813098.html) Nawet jeśli wywalczysz podwyżkę i tak się nie wzbogacisz Podwyżki planuje zaledwie co czwarta firma. Tym, co dostaną, średnią podwyżkę w wysokości 170 zł, inflacja pożre ponad 140 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135312.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/polski;emeryt;zyje;za;pol;sredniej;krajowej;gorzej;niz;w;kryzysie,129,0,798593.html) Polski emeryt żyje za pół średniej krajowej. Gorzej niż w kryzysie Na Islandii i w zadłużonej Grecji emeryci dostają 100 i 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)