Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
23.08.2005 17:27

Zwrot VAT-u zawetowany

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym i wniósł o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent nie podpisał ustawy o zwrocie osobom fizycznym części podatku VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Waldemar Dubaniowski.

_ fot. PAP/Jacek Turczyk _

"Koszt tej ustawy jest na kilka mld zł w 2006 zł. Ustawa jest już nie do poprawienia i jedyną możliwością, aby ratować budżet jest jej zawetowanie" - powiedział Dubaniowski.

"W przypadku ustawy z 29 lipca o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym prezydent wniósł o ponowne rozpatrzenie tej ustawy przez Sejm" - dodał.

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów koszt wejścia w życie ustawy mógł wynosić od 4,5 mld zł do 18 mld zł. Jak powiedziała w poniedziałek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska skutek finansowy dla przyszłorocznego budżetu z tego tytułu szacowany był na 2-3 mld zł.

Szef resortu finansów Mirosław Gronicki apelował wcześniej do prezydenta o zawetowanie ustawy właśnie ze względu na duży ubytek dochodów w budżecie na 2006 rok, jaki może ona spowodować.

Celem nowych przepisów o zwrocie VAT było złagodzenie skutków podniesienia od 1 maja 2004 roku z 7 do 22 proc. podatku na materiały budowlane dla osób budujących własny dom lub prowadzących remont. Zgodnie z ustawą rekompensaty dotyczyły faktur wystawionych od 1 maja 2004 roku. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane, udokumentowanych fakturami, dotyczył okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Tagi: vat, budownictwo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz