Umowy handlowe Unii Europejskiej z Kanadą (CETA) i z USA (TTIP) wzbudzają wiele kontrowersji. W Europie trwają protesty. Kolejne w Polsce są już planowane na 15 października. Swoje obawy wyraża też wielu polskich i zagranicznych ekspertów. W wywiadzie dla gazetaprawna.pl Maude Barlow, założycielka organizacji Council of Canadians, zajmującej się między innymi ochroną środowiska, zaznaczyła, że ,,po podpisaniu NAFT-y [umowa handlowa między Kanadą, Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi] w Kanadzie nastąpiło ,,równanie w dół' - wszystkie nasze normy w zakresie bezpieczeństwa żywności, zabezpieczenia społecznego i ochrony środowiska dostosowano do amerykańskich, dużo bardziej liberalnych. Tak samo będzie teraz w Europie, gdzie standardy są wyższe niż w Ameryce".

Do podpisania umowy CETA może dojść już 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada. By weszła ona w życie, wystarczy, że podpisze ją przynajmniej 16 z 28 państw Wspólnoty. Mimo że premier Beata Szydło podczas konferencji po posiedzeniu rządu uspokajała: ,,Polska nie przystąpi do umowy CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne", nic nie wskazuje na to, żeby Polska tej umowy miała nie podpisać.

Oto jakie eksperci widzą zagrożenia i korzyści wynikające z CETA.

Czytaj także
Polecane galerie
Wojtek
2017-09-15 15:22
CETA i GMO to jakaś masakra, która tak samo jak islamizacja europy jest promowana przez lewacką UE.
Dan
2017-07-18 12:40
Już jecie żywność zmodyfikowaną genetycznie można powiedzieć że od 30 lat... kukurydza, banany, soja i jakoś żyjecie. Może kiedyś zrozumiecie że genetycznie modyfikowane warzywa, nie zrobią nic innego tobie to co te niezmodyfikowane, bardziej idzie o sztyczny nawóż, sztuczne zapylanie, i co najgorsze chemia którą spryskuje się warzywa i owoce aby wyrosły piękne i wielkie. sam mam w ogórdzie śliwki, czereśnie i jabłka, i każdego roku mam je robaczywe, tylko dlatego, że niczym je nie pryskam.
wykazywać się
2017-07-17 13:14
Myszy dopiero w 5 pokoleniu bezpłodne według doniesień ze "szwajcarskich badań" dostępnych w internecie. Na razie łapcie się na złoty miliard :)))
Pokaż wszystkie komentarze (57)