Notowania

kanada
13.03.2011 08:14

Żywność zdrożeje w Kanadzie o 7 proc.

Na podwyżki najbardziej wpłyną wyższe ceny pszenicy, kukurydzy, cukru i olejów roślinnych - uważają ekonomiści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Premshree Pillai/CC/Flickr)

Drożejąca ropa i gorsze zbiory sprawią, że pod koniec tego roku Kanadyjczycy zapłacą więcej za żywność - alarmują ekonomiści.

Jak podała agencja _ The Canadian Press _, szacowany wzrost cen żywności wyniesie między 5 a 7 proc. Wydaje się to niewiele, ale dla rodziny, która miesięcznie wydaje około 400 dolarów na żywność, tej skali wzrost cen oznacza, że w ciągu roku z portfeli ubędzie dodatkowo 340 dolarów, a więc prawie wartość miesięcznych zakupów.

Ekonomiści cytowani przez agencję oceniają, że na cenach żywności najbardziej odbiją się wyższe ceny pszenicy, kukurydzy, cukru i olejów roślinnych - w ciągu minionego roku te produkty podrożały od 50 do nawet 100 proc. Do tego dochodzi wzrost cen paliw - litr benzyny w Kanadzie zdrożał w ciągu ostatnich tygodni o 10 centów, czyli prawie o 10 proc.

Szacowany przez ekonomistów wzrost cen żywności w ciągu najbliższego roku byłby zatem mniej więcej trzykrotnie większy od wzrostu za miniony rok (2,1 proc. według danych kanadyjskiego urzędu statystycznego).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/walka;z;droga;zywnoscia;priorytetem;g20,214,0,766422.html) Walka z drogą żywnością priorytetem G20
Podwyżki cen poszczególnych produktów i to znacznie większe niż szacowana średnia, mogą zacząć być wkrótce odczuwalne w portfelach. Jak podała _ The Canadian Press _, np. jedna z największych firm z branży mięsnej oraz piekarniczej, giełdowa Maple Leaf Foods, podała, że wzrost cen jej wypieków wyniesie wkrótce 20 proc. ze względu na drożejącą mąkę.

Jedne z pierwszych zapowiedzi podwyżek przedstawił już miesiąc temu Tim Hortons, największa kanadyjska sieć barków z kawą i ciastkami. Podwyżka ceny porannego kubka kawy to wydarzenie niemalże symboliczne - poważny dziennik _ The National Post _ poświęcił temu dużą część wywiadu z jednym z szefów Tim Hortons. Don Schroeder podkreślał wówczas, że do końca stycznia tego roku ceny kawy na rynku światowym wzrosły o ponad 70 proc. w ciągu zaledwie 7 miesięcy.

Kanadyjczykom sprzyja na razie silna konkurencja między sieciami sklepów oraz wysoki kurs dolara kanadyjskiego. _ Loonie _, jak nazywa się kanadyjskiego dolara, bije kolejne rekordy - w minioną środę osiągnął najwyższy od trzech lat kurs wobec dolara amerykańskiego (1 CAD za 1,0335 USD).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sawicki;zywnosc;znacznie;nie;podrozeje,68,0,774212.html) Sawicki: żywność znacznie nie podrożeje Minister rolnictwa prognozuje, że cena jedzenia nie wzrośnie w tym roku o więcej niż pięć procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t42495.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/44;mln;ludzi;w;nedzy;przez;drozyzne,63,0,772415.html) 44 mln ludzi w nędzy. Przez drożyznę Wskaźnik cen żywności od października 2010 do stycznia 2011 roku wzrósł o 15 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t89899.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/maroko;zwiekszylo;doplaty;do;zywnosci,193,0,772033.html) Maroko zwiększyło dopłaty do żywności Chodzi o ochronę obywateli w obliczu wzrostu światowych cen artykułów spożywczych.
Tagi: kanada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz