Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żywność ze sklonowanych zwierząt dzieli UE

0
Podziel się:

W sprawie nowych zapisów, mimo całonocnych rozmów, nie porozumieli się eurodeputowani i przedstawiciele krajów UE.

Żywność ze sklonowanych zwierząt dzieli UE
(Joyfull/Dreamstime)

Na razie nie będzie regulacji Unii Europejskiej dotyczących żywności ze sklonowanych zwierząt. W sprawie nowych zapisów, mimo całonocnych rozmów, nie porozumieli się eurodeputowani i przedstawiciele krajów UE. Obecnie żadne unijne przepisy nie regulują tej kwestii.

Nadal nie będzie więc ograniczeń we wprowadzaniu na rynek UE mleka i mięsa ze sklonowanych zwierząt oraz ich potomków.

Po całonocnych rozmowach Parlament Europejski odrzucił kompromis przedstawiony przez kraje UE w sprawie rozporządzenia dotyczącego żywności - podała węgierska prezydencja. Kompromis polegałby na tymczasowym zakazie klonowania zwierząt w UE na potrzeby produkcji żywności oraz zakazie sprowadzania żywności z takich zwierząt. Eurodeputowani chcieli, by zakaz dotyczył też potomków sklonowanych zwierząt lub by żywność taka była przynajmniej wyraźnie oznaczana.

_ - Rozwiązanie proponowane przez państwa UE oznaczałoby rozpoczęcie pełnego wykrywania sklonowanych zwierząt oraz stopniowe wprowadzanie metkowania w celu informowania klientów. Eurodeputowani starali się naciskać na Radę UE, by zaakceptowała mylące i niemożliwe w praktyce rozwiązania, które wymagały sporządzania drzew genealogicznych każdego plasterka sera czy salami _ - nie krył rozczarowania przedstawiciel węgierskiej prezydencji, minister rolnictwa Sandor Fazekas.

Eurodeputowani chcieli zakazu sprowadzania na unijny rynek mleka i mięsa ze sklonowanych zwierząt i ich potomków. Argumentowali, że sklonowane zwierzęta najczęściej nie służą do uboju (bo są zbyt drogie), ale reprodukcji i dopiero z potomstwa tych zwierząt uzyskiwane jest mięso i mleko.

Komisja Europejska obawiała się reakcji międzynarodowych partnerów handlowych Unii na taką decyzję. Z kolei kraje członkowskie wskazywały na brak możliwości realizacji takiego zakazu, bo wiązałby się z koniecznością śledzenia powiązań genealogicznych hodowli.

_ - Rada UE chciała rozwiązania, które może być zastosowane w praktyce. Rada nie chciała wprowadzać w błąd konsumentów poprzez ustanowienie zasad, które nie mogą być wyegzekwowane. Rozwiązanie to musi też być w zgodzie z zasadami handlu międzynarodowego _ - czytamy w stanowisku krajów członkowskich.

W następnym kroku parlamentarzyści zaproponowali obowiązkowe metkowanie żywności pochodzącej z potomstwa klonowanych zwierząt tak, by konsumenci byli świadomi pochodzenia mięsa i mleka. I tu już nie chcieli ustąpić, uważając metkowanie za _ absolutne minimum _.

Państwa członkowskie zamiast metkowania zaproponowały Parlamentowi kilka innych tymczasowych rozwiązań, dopóki instytucje UE nie osiągną długookresowego porozumienia ws. żywności ze sklonowanych zwierząt. Były to zakazy: klonowania zwierząt w UE w celu produkcji żywności, zakaz sprowadzania żywności z klonowanych zwierząt oraz sprowadzania klonowanych zwierząt do produkcji żywności.

_ - To głęboko frustrujące, że Rada nie słucha opinii publicznej. Parlament apelował o zakaz żywności z klonowanych zwierząt oraz ich potomków, podjęliśmy ogromny wysiłek w celu kompromisu, ale nie chcemy zdradzać konsumentów w kwestii ich prawa do wiedzy na temat pochodzenia żywności. Europejska opinia publiczna jest przeciwna klonowaniu w celu produkcji żywności i zobowiązanie do metkowania żywności jest absolutnym minimum, tymczasem Rada UE jest skłonna poprzeć tylko oznaczanie świeżej wołowiny _ - oświadczyli sprawozdawcy PE Gianni Pittella i Kartika Liotard.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;zaskarzona;za;zakaz;paszy;gmo,133,0,793733.html) Polska zaskarżona. Za zakaz paszy GMO Komisja Europejska uważa, że polski zakaz stanowi naruszenie rozporządzenia w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rostowski;bedzie;walczyl;o;nizszy;vat;na;zywnosc,251,0,604155.html) Rostowski będzie walczył o niższy VAT na żywność W tym roku Polska traci prawo do stosowania 3-procentowego VAT na niektóre artykuły.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;zywnosc;nie;bedzie;juz;drozec,231,0,802279.html) Sawicki: Żywność nie będzie już drożeć Szef resortu przyznaje, że nie rozumie wzrostu cen cukru i poinformował, że zgłosił tę sprawę do UOKiK
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)