Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Prawie 50 tys. lokali stoi pustych. Kolejki po mieszkania komunalne się nie zmniejszają

232
Podziel się:

Niemal co trzecia rodzina czekająca na przydział mieszkania dostałaby je, gdyby samorządy remontowały pustostany - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Kolejka oczekujących na mieszkania zamiast maleć, rośnie.
Kolejka oczekujących na mieszkania zamiast maleć, rośnie. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Według raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, średnie zadłużenie przypadające na jeden lokal komunalny to 2287 złotych. W ciągu ostatnich 10 lat kwota, na którą zadłużeni są mieszkańcy lokali komunalnych dobiła do 4 mld złotych.

Gdyby te pieniądze udało się odzyskać i przeznaczyć na remont mieszkań, które znajdują się w zasobach samorządów, ale nie nadają się do zamieszkania, gminy mogłyby zaoferować dwa razy więcej lokali.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", kolejka oczekujących na mieszkania zamiast maleć, rośnie. Rekordowe pod tym względem jest Pomorze, gdzie na przydział lokalu socjalnego czy komunalnego trzeba czekać nawet kilkanaście lat.

Zobacz także: W Polsce brakuje mieszkań. Na tysiąc mieszkańców przypada 366 lokali

Według raportu IRMiR, zasoby mieszkaniowe w gminach z roku na rok maleją, a gminy rzadko inwestują w budownictwo komunalne.

- W 1990 r. było w Polsce 1980,3 tys. mieszkań komunalnych, co stanowiło 16,7 proc. całego zasobu mieszkaniowego. W 2016 r. liczba lokali spadła do 868,5 tys - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że w zasobach gminnych pozostaje 49,5 tys. mieszkań, które stoją puste. Stanowi to ok. 41 proc. wszystkich polskich pustostanów.

Mimo to, gminy remontów nie prowadzą.

- Gruntowne remonty gminnych zasobów mieszkaniowych na większą skalę były w 2016 r. podejmowane niezwykle rzadko. Spośród analizowanych 669 miast aż w 306 takie działania w ogóle nie miały miejsca, od 0 proc. do 1 proc. lokali zostało wyremontowanych gruntownie w 122 jednostkach. Znaczna część miast w ostatnich latach nie prowadziła żadnej działalności remontowej. W 2016 21,2 proc. miast nie prowadzono w ogóle prac remontowych, a remontów gruntownych nie podjęto w ogóle w 45,7 proc. ankietowanych samorządów - czytamy w raporcie.

Za przyczynę braku pieniędzy na remont autorzy raportu uważają m.in. niskie stawki czynszów, które nie wystarczają na pokrycie kosztów, oraz nieskuteczne ściąganie długów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(232)
agata
4 lata temu
Gminy powinny kupować od deweloperów mieszkania dla biednych za kredyt uzyskany w banku BGK i spłacać kredyt ze spłat lokatorów w przyszłosci i remontowa mieszkania jak najszybciej tez z pozyczek
Anna
4 lata temu
Ja chciałam wyremontować na własny koszt i też nie dostałam... ot i tyle w temacie...
picec
5 lata temu
Dofinansowuje PIS cmentarze - 100mln dał Gliński dla wybranych. Może teraz tam będzie można wygodnie zamieszkać.
Ogrodnik
5 lata temu
Są całe domy, w których nie pali się żadna żarówka (obecnie to tylko 2 Wat-y). Kto stoi za pustostanami i domami do rozbiórki? Gdzie jest NIK ?
uzhijol
5 lata temu
niema dobrego gospodarza sami darmozjady zlodzieje i dobrze w pol.... nie bedzie wstyd
...
Następna strona