Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Co mu się nie podoba w bankach

Co mu się nie podoba w bankach

W ocenie prezesa NBP Marka Belki banki w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, są stabilne i bardzo dobrze skapitalizowane. Prezes zwraca jednocześnie uwagę, że banki - niestety - chętniej finansują konsumpcję niż inwestycje.

- Banki w Polsce - czy szerzej w całym regionie - są zdominowane przez zagraniczny kapitał. Generalnie banki są bardzo dobrze skapitalizowanie - mówi Marek Belka podczas Brukselskiego Forum Ekonomicznego.

- Banki, które na szczęście były bardziej tradycyjne niż rodzice, mniej nowoczesne w znaczeniu, że nie oferowały ryzykownych instrumentów klientom, pozostały w dobrej kondycji - dodaje.

Prezes NBP zwraca też uwagę, że banki - niestety - chętniej finansują konsumpcję niż inwestycje. - Banki uwielbiają kredytować konsumpcję i nienawidzą finansować produkcji, przedsiębiorstw, to uniwersalna tendencja, bo to jest łatwiejsze - mówi.

Zdaniem Belki to, że tak duża część sektora bankowego należy do zagranicznych właścicieli niesie pewne ryzyka, ale kraje regionu są w większości zadowolone ze struktury własnościowej sektora.

- Zagraniczny kapitał, jako właściciel banków, zawsze jest ryzykowny, bo najważniejsze decyzje podejmowane są w głównych siedzibach grup - mówi szef polskiego banku centralnego.

- Myślę jednak, że większość krajów w regionie jest dość zadowolona ze struktury sektora bankowego, jaką mamy - dodaje.

Profesor Marek Belka przypomina, że polskie banki, należącego do międzynarodowych grup, są często w lepszej formie niż ich banki rodzice.

Prezes NBP pytany o wejście do unii bankowej dla krajów spoza eurolandu odpowiada: Pełne korzyści z unii bankowej są dla krajów będących członkami strefy euro, dla pozostałych pozostaną pewne problemy.

Czytaj więcej w Money.pl
NBP podał nowe dane. W grę wchodzą miliardy
W marcu tego roku wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych wzrosła w ujęciu miesięcznym o 341,8 miliona złotych.
Belka: Kryzys na Krymie nie pomaga gospodarce
To, co się dzieje na Wschodzie, ale także w Europie, nie pomaga w prowadzeniu bezpiecznej, stabilnej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej - stwierdził dziś Marek Belka.
Prof. Marek Belka jak Lewandowski i Wajda
Tytuł Wybitnego Polaka przyznawany jest osobom, które swoimi dokonaniami i zaangażowaniem przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków.
nbp, banki, belka, kondycja
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie