Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Do przedsionka euro nie powinniśmy się pchać"

"Do przedsionka euro nie powinniśmy się pchać"

Szef NBP Marek Belka zgadza się, iż dyskusję o wejściu Polski do strefy euro należy rozpocząć dopiero po wyborach, ale nie chce, aby nasz kraj czekał w przedsionku wspólnej waluty.

- Jestem przeciwnikiem wchodzenia naszego kraju do ERM II, czyli dwuletniego przedsionka wspólnej waluty. Do strefy ERM II nie powinniśmy się pchać - oświadczył szef NBP.

ERM II to dwuletni okres, podczas którego waluta w kraju pretendującym do euro musi być stabilna. Wahania jej kursu nie mogą przekraczać 15 proc. od ustalonej wartości referencyjnej.

- Złotemu i polskiej gospodarce wiązanie złotego z euro na dwa lata nie jest potrzebne - mogłoby to grozić istotnym umocnieniem złotego - tłumaczy Marek Belka.

- Zbudowaliśmy gospodarkę rynkową, która działa nie najgorzej. Udało nam się odwrócić geopolitykę, ale nadal nie potrafimy wspólnie ze sobą pracować - mówił prezes NBP. - Polacy nauczyli się przez poprzednie stulecia walczyć z państwem i nie wierzyć nikomu, polegać tylko na sobie i swojej najbliższej rodzinie. Przez kilkanaście pokoleń zawsze walczyliśmy. I tak to już nam zostało, niektórzy z nas nawet nie zauważyli, że mamy niepodległy kraj. Cieszmy się jednak, że statystycznie żyjemy dłużej o jakieś 10 lat niż 25 lat temu, a odsetek osób z wyższym wykształceniem jest dziś dużo wyższy niż ćwierć wieku wcześniej - zauważa Marek Belka.

- Ostatnie wydarzenia na Ukrainie przypominają, że nic nie jest dane raz na zawsze. Jesteśmy krajem, który całkowicie zmienił sojusze. Unia Europejska, NATO - jesteśmy tam, gdzie chcieliśmy być - na Zachodzie - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Belka: Mamy demokrację, ale dużo do zmian
- Polacy nauczyli się przez poprzednie stulecia walczyć z państwem i nie wierzyć nikomu, polegać tylko na sobie i swojej najbliższej rodzinie - mówi prezes NBP.
Polska nie spieszy się do strefy euro? Szef NBP wyjaśnia, dlaczego
Sprawdź, jakich potencjalnych zagrożeń najbardziej obawia się Marek Belka.
Prezes NBP: nie jesteśmy gotowi na euro
Konkurencyjność, elastyczny rynek pracy i zdrowe finanse są podstawą, by można było myśleć o nowej walucie - uważa Marek Belka.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
realLive
195.245.224.* 2014-06-05 11:40
Grekrów, Hiszpanów, Portugalczyków Euro przecież uratowało - widać nasi nie chcą ratunku i wykupienia przez Niemiecki rząd :D:D:D. Uffff
manumen
31.174.55.* 2014-06-05 10:25
To juz wiadomo ze eura nie będzie ani za 10 lat, podatnicy stracą miliardy, kombinatorzy i politycy zyskają na manipulacjach. Gospodarka nadal w recesji zarobki w miejscu bo inaczej nie da rady
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Export13
83.20.54.* 2014-06-05 09:32
Stopy w dół bo eksport w ostatnich dniach wyje !!!
Zobacz więcej komentarzy (5)