Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Tusk zapowiedział zmiany w janosikowym

0
Podziel się

- W budżecie trzeba znaleźć środki na wyrównania dla tych, którzy stracą.

Donald Tusk zapowiedział zmiany w janosikowym
(Piotr BLAWICKI/East News)
bErUxjTp

- _ W 2015 roku w budżecie trzeba będzie znaleźć środki na wyrównania dla tych, którzy stracą na zmianie systemu janosikowego. Dzisiejszy system jest przestarzały _ - oświadczył premier Donald Tusk.

Jak mówił szef rządu, _ z całą pewnością dzisiejszy mechanizm janosikowego nie odpowiada rzeczywistości _. - _ Jestem przekonany, że w 2015 roku janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć _ - dodał.

Tusk oświadczył, że nad zmianami w janosikowym będą pracować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.

bErUxjTr

- _ Będziemy szukali takiego sposobu, aby zminimalizować zagrożenie dla słabszych, czyli znaleźć w 2015 roku środki w budżecie, żeby wyrównać im straty, ale jednocześnie odciążyć od janosikowego takie podmioty, jak niektóre miasta śląskie, Warszawa czy Mazowsze _ - mówił Tusk.

Jak dodał, w całej sprawie chodzi o wielkie pieniądze. - _ Na przykład ponad 2 mld zł musielibyśmy dać z budżetu, żeby wyrównać wszystkim straty, gdybyśmy wszystkich zwolnili z płacenia janosikowego. To są za duże pieniądze, żeby dziś ot tak zapowiedzieć zwolnienie wszystkich z płacenia _ - powiedział szef rządu.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Janosikowe to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza.

Według władz tego regionu, jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności.

bErUxjTx

- _ Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się _ - argumentuje samorząd województwa.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS uważa, że janosikowe powinno zostać To, że mazowieckie nie może uiścić zapłaty, to zdaniem Mariusza Błaszczaka wyraz nieudolności w zarządzaniu województwem.
Jest propozycja zmiany janosikowego Jego przeciwnicy uważają, że świadczenie, które dla biedniejszych samorządów nie jest ważnym źródłem dochodów blokuje rozwój tych, którzy je płacą.
Mazowsze nie zapłaci janosikowego Województwo nie ma zamiaru pożyczać pieniędzy z budżetu państwa, bo nie będzie ich miało potem z czego spłacić.
bErUxjTS
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)