Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory szefa po
28.06.2013 06:02

Gowin może popsuć szyki premierowi

Donald Tusk wygra wybory na szefa PO? To nie jest pewne - mówi politolog Mikołaj Cześnik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SWPS mat.pras.)

*_ - Starcie Gowina z Tuskiem będzie ciekawe _ - uważa politolog Mikołaj Cześnik. Może obnażyć to, co faktycznie dzieje się w Platformie. *

Były minister sprawiedliwości ogłosił wczoraj, że będzie startował w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej. Według Mikołaja Cześnika, pojawienie się realnego kontrkandydata dla obecnego szefa PO zapowiada ciekawą i emocjonującą walkę.

- _ Dobrze, że w ogóle pojawił się jakiś kontrkandydat dla premiera, bo to doda tym wyborom trochę rumieńców. Pan eksminister Gowin jest bardzo wyrazistym politykiem, do tego jest w konflikcie z Donaldem Tuskiem. Poza tym bardzo się od niego różni pod względem wielu ważnych społecznych kwestii, co może sprawić, że w Platformie może faktycznie dojść do jakiejś debaty _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MIKOŁAJA CZEŚNIKA:

Politolog Polskiej Akademii Nauk pytany o szanse Gowina w rywalizacji z Tuskiem powiedział, że dziś trudno to przesądzać. Mikołaj Cześnik przypomniał casus wyborów w PSL, gdzie - ku zdumieniu większości - wygrał Janusz Piechociński, a nie _ pewniak _, jakim był Waldemar Pawlak.

- _ To, co się stało w PSL-u jest bardzo pouczające i nakazuje dużą ostrożność w ferowaniu wyroków przed głosowaniem wewnątrzpartyjnym. Natomiast dzisiaj nic nie wskazuje na to, żeby pozycja Tuska była na tyle słaba w Platformie, żeby Gowin mógł pokonać. Bardzo ciekawe będzie jednak to, jak duże poparcie Gowin dostanie, bo to będzie pokazywało, jaka faktycznie jest w tej chwili pozycja premiera i czy jego przywództwo w Platformie się nie wyczerpało _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MIKOŁAJA CZEŚNIKA:

Jarosław Gowin swoją decyzję o kandydowaniu ogłosił na konferencji w Krakowie. Powiedział między innymi, że kandyduje, ponieważ przyszedł _ czas na zmiany w PO i polskiej polityce. _ Dodawał, że _ chce zostać szefem Platformy, bo chce walczyć o Polskę. _

Obecny lider partii deklaruje, że jest zadowolony z decyzji Gowina. Tusk przyznał też, że obawiał się innego scenariusza nadchodzących, wewnętrznych wyborów w PO. Powiedział, że informacja o kontrkandydacie sprawiła, że _ kamień spadł mu z serca _, bo - jak tłumaczył - _ demokracja wymaga konkurencji. _

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin szefem PO? "To polityczny folklor" Zobacz, jak posłowie Platformy Obywatelskiej oceniają szanse byłego ministra sprawiedliwości na zwycięstwo z Donaldem Tuskiem.
Kto zastąpi Tuska? "Powinni szybko się ujawnić" Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin nie wykluczają startu w wyborach. - _ Czekamy na ich deklarację _ - mówi rzecznik rządu Paweł Graś.
Tylko Tusk zgłosił się na to stanowisko Wybory w partyjnych kołach, powiatach i regionach zaplanowano natomiast w terminie od 1 września do końca października.

_ _

Tagi: wybory szefa po, Jarosław Gowin, wiadomości, wywiad
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz