Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt ukraiński obniży wzrost polskiego PKB

0
Podziel się:

Prof. Jerzy Hausner tłumaczy, jakie branże stracą na tym kryzysie.

Konflikt ukraiński obniży wzrost polskiego PKB

_ Największe ryzyko zahamowania ożywienia polskiej gospodarki wynika z kryzysu ukraińsko-rosyjskiego; na tym etapie szacuje się, że przez zawirowania na wschodzie nasz PKB może być niższy o 0,1-0,2 pkt procent _- podkreśla w raporcie ekonomista prof. Jerzy Hausner.

Były wicepremier napisał we wnioskach do raportu _ Instrument Szybkiego Reagowania _ PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, że kryzys za naszą wschodnią granicą szybko nie wygaśnie i w dłuższym okresie będzie stanowić dodatkowe źródło niepewności i zakłóceń dla polskiej gospodarki.

Zwrócił uwagę, że następstwa konfliktu będą dla poszczególnych sektorów polskiej gospodarki bardzo zróżnicowane. Mocno ucierpi np. przemysł rolno-spożywczy, już dotknięty został europejski rynek papieru. Zyskać mogą za to sektory związane z obronnością, czy producenci stali w Europie.

_ Nie można jednak wykluczyć, że konflikt rosyjsko-ukraiński gwałtownie się zaostrzy, a wtedy jego negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki mogą być dużo mocniej odczuwalne _ - wskazał Hausner. Zwrócił uwagę, że Rada Federacji Rosyjskiej przygotowała już pakiet rozwiązań nacjonalizujących spółki zachodnich firm w razie nałożenia bardziej radykalnych sankcji gospodarczych. _ W takim przypadku polskie firmy, które zainwestowały w Rosji, znajdą się w trudnej sytuacji, ze względu na brak polsko-rosyjskiej umowy o ochronie inwestycji - _przekonuje Hausner.

Ekonomista przestrzega przed wybiórczymi kontrsankcjami, jakie mogą pojawić się ze strony Rosji. _ Może się np. zdarzyć, że Rosjanie wykorzystają coroczne negocjacje ws. liczby zezwoleń na wjazd samochodów ciężarowych do swojego kraju, aby dyskryminować nasze firmy. Polscy przewoźnicy dominują na rynku przewozów drogowych w handlu pomiędzy UE a Rosją - _zauważa Jerzy Hausner.

_ W krótkim okresie problemem będzie niewątpliwie ograniczenie dynamiki eksportu na kierunku wschodnim. Utrata eksportu na wschodnie rynki pozaunijne będzie trudna do skompensowania z uwagi na strukturę wywozu, bo dominuje tu nieprzetworzona żywność _ - czytamy w dokumencie.

Hausner jest zdania, że _ pełzające sankcje odwetowe _ ze strony Rosji dotkną polskich producentów, co więcej mogą być one trwałe. Pocieszające jest to, że udział naszego eksportu na wschodnie rynki pozaunijne, spadł w ciągu kilkunastu lat z 23 proc. w 1998 roku do niecałych 10 proc. teraz. _ Oznacza to mniejszy potencjał do spadków dynamiki PKB w krótkim okresie. Ale nie wolno zapominać, że dla wielu naszych producentów kierunek wschodni stał się ratunkiem przed plajtą po roku 2008, kiedy drastycznie spadł popyt unijny _ - przypomina profesor..

W raporcie podkreślono, że eksport w najbliższym okresie nie będzie dynamizował polskiej gospodarki tak, jak przez ostatnie lata. _ Jego przyspieszenie _ - zdaniem Hausnera - _ jest mało prawdopodobne ze względu na sytuację na Ukrainie, możliwą recesję w Rosji oraz mniejszy popyt na nasze komponenty, które jako finalne produkty trafiają na wschód przez kraje UE. _

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m302625.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;nasze;decyzje;nie;sa;grozba;wobec;rosji,240,0,1517552.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO: Nasze akcje nie grożą wobec Rosji 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;gazoportu;jestesmy;wystawieni;na;szantaz,175,0,1517487.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bez gazoportu jesteśmy wystawieni na szantaż 3. [ (
http://static1.money.pl/i/h/46/m304174.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stanislaw;ciosek;rosyjska;awantura;potrwa;lata;to;dopiero;poczatek,59,0,1516603.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Stanisław Ciosek: Rosyjska awantura potrwa lata 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m160965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tymoszenko;oglosila;powstanie;ruchu;oporu;przeciw;agresji;rosji,95,0,1516895.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tymoszenko chce walczyć z prezydentem _

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)