Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Korzystne przeliczenie złotego na euro sprowadzi kłopoty"

"Korzystne przeliczenie złotego na euro sprowadzi kłopoty"

Nie ma żadnych dobrych argumentów za tym, żeby w Polsce wprowadzić euro - twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Własna mocna waluta pozwala prowadzić własną politykę gospodarczą - przekonuje polityk.

- Są tacy, a wśród nich, niestety, premier Donald Tusk, którzy chcą złotówkę zlikwidować. W gruncie rzeczy tylko jedna partia, czyli PiS, dzisiaj złotówki broni - mówi Kaczyński. Dodaje, że przyczyn tej obrony jest wiele. Wśród nich wymienia już samą drogę dojścia do euro. - Jest bardzo ryzykowna. Okres pobytu w tzw. korytarzu dwuletnim oznacza wielkie niebezpieczeństwo ataku na złotówkę i wszystkie tego konsekwencje - twierdzi szef PiS.

Jest też pytanie - mówi - w jaki sposób złotówka zostanie przeliczona na euro. - Jeżeli to będzie przeliczenie korzystne dla obywateli, to wtedy będziemy mieli wielkie kłopoty w eksporcie, zmniejszy się eksport, bo też stanie się droższy. Zmniejszy się również popyt - przekonuje Kaczyński.

Jeśli jednak - dodaje - ten przelicznik będzie niekorzystny, to będziemy mieli do czynienia ze znacznym obniżeniem stopy życiowej i ze zmniejszeniem popytu wewnętrznego. - Oczywiście, te procesy będą się później wyrównywały, ale będziemy mieli do czynienia z kryzysem, który może przynieść różne skutki - mówi Kaczyński. Skutki - dodaje - np. jak te, które wystąpiły na południu Europy, a które wiązały się bezpośrednio z przyjęciem euro w sytuacji, gdy gospodarka była do tego nieprzygotowana.

- Euro to był pomysł polityczny, a nie ekonomiczny. Pomysł źle przygotowany - twierdzi szef PiS. Dodaje przy tym, że są teorie ekonomiczne, które opisują warunki dla ujednolicenia waluty. - I te warunki w przypadku euro w sposób oczywisty nie są spełniane - zauważa.

Według polityka, nie ma żadnych dobrych argumentów za tym, żeby wprowadzać w Polsce euro. - Poza jednym - to jest w interesie wielkich koncernów, to jest w interesie tych, którym najwyraźniej służy Donald Tusk i służy PO. Są oni swojego rodzaju grupą lobbystyczną tych koncernów - powiedział szef PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego państwo wycofało się z obrony obywateli przed wielkimi instytucjami. Przekonuje, że - jego zdaniem - państwo porzuciło obywateli mniej i średnio zarabiających. Przypomina, że w Polsce większość ludzi ciągle zarabia ok. dwa tys. zł na rękę. - Rząd tych ludzi porzucił. Mamy w Polsce najwyższy procent od kredytu, mamy jedne z najwyższych opłat bankowych, mamy bardzo wysokie ceny za internet i autostrady. Zarabiając dużo mniej niż na Zachodzie, płacimy za te wszystkie usługi drożej - mówi Kaczyński dodając, że stan ten trzeba zmienić.

Polityk twierdzi również, że PiS nie godzi się na to, by złotówka została zlikwidowana: Złotówka to jest element naszej szansy, naszej siły. Władza, która słucha Polaków i chce im służyć, musi złotówki bronić.

Czytaj więcej w Money.pl
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sabi505
46.205.110.* 2014-05-24 08:59
Jak najbardziej Panie Jarosławie...popieram Pana w 100%. Musimy utrzymać własną walutę aby nie popaść w większy kryzys a może chaos?Kto jest za wprowadzeniem euro do Polski jest w błędzie.Nie dajmy się zwariować!
Monika1004
67.174.10.* 2014-05-22 22:28
My Polacy chcemy zlotowki a nie sztucznego twora euro.
Alik kot
89.70.202.* 2014-05-22 20:11
Oj jak ja lubię tę buzię. A jaki zdolny, wszystko wie. Nasz zbawiciel :)
Zobacz więcej komentarzy (10)