Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leszek Miller o propozycjach zmian w OFE: To skandal

0
Podziel się

- Koszty funkcjonowania tych instytucji przekraczają wszelkie wyobrażenia - uważa szef SLD

Leszek Miller o propozycjach zmian w OFE: To skandal
bEiezCKZ

- To jest skandal, który pokazuje, że OFE nie tylko marnotrawią pieniądze. W dodatku jest niebezpieczeństwo zawłaszczenia tych środków, które ludzie funduszom powierzyli - tak Leszek Miller, szef SLD, komentuje propozycje zmian w emeryturach.

Zdaniem szefa SLD Leszka Millera, takie zmiany mogłyby być katastrofalne w skutkach.

Leszek Miller cieszy się, że pomysł skrytykował także minister finansów Jacek Rostowski. Jednak zdaniem szefa SLD należy pracować już nad nowymi rozwiązaniami.

bEiezCLb

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/209207.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/zaufajmy;zus-owi;i;tuskowi,147,0,1278099.html) *Zaufajmy ZUS-owi i Tuskowi * Kaczyński miał rację. Polska stanie się drugimi Węgrami - twierdzi Piotr Kaszuwara.

-_ Uważamy, że obok Otwartych Funduszy Emerytalnych powinien powstań publiczny fundusz i wszyscy, którzy dzisiaj należą do prywatnych OFE, mogliby przenieść się do tego publicznego. Po drugie uważam, że składka na OFE nie powinna być wyższa niż 2 procent, a dziś jest to 2,9 procent z tendencją rosnącą - _powiedział Miller.

Izba proponuje w dokumencie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej, by wysokość emerytury wynikała z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym. Przykładowo: dla osoby w wieku 67 lat przeciętny wiek trwania życia wynosi 192,1 miesięcy, czyli około 16 lat. Tak długo OFE wypłacałyby emeryturę.

Klient OFE mógłby jednak podjąć decyzję, by emeryturę wypłacać krócej, ale przynajmniej przez 10 lat. W przypadku jego śmierci w trakcie pobierania środków, podlegałyby one dziedziczeniu.

bEiezCLh
Czytaj więcej w Money.pl
67-latek otrzyma emeryturę tylko przez 16 lat? Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zakłada, że emerytury z otwartych funduszy byłby wypłacane w miesięcznych ratach przez określony z góry czas.
Wszystkie partie oburzone na OFE Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała, by OFE wypłacały emerytury tylko przez np. 10 lat.
Jacek Rostowski porażony propozycjami OFE - _ To, co proponują towarzystwa emerytalne, to nie emerytury _ - grzmi wicepremier i minister finansów. Zapowiada też zmiany w budżecie.
bEiezCLC
emerytury
wiadomości
wywiad
KOMENTARZE
(0)