Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leszek Miller wie, który wariant OFE jest najlepszy

0
Podziel się:

Popiera pomysł rządu. Ma jednak jedno ale...

Leszek Miller wie, który wariant OFE jest najlepszy
bEKLlqZh

_ Jesteśmy za dobrowolnością. To znaczy, za możliwością przeniesienia składek z OFE do ZUS-u dla każdego, kto tego zapragnie _ – oświadczył Leszek Miller. Popierając jeden z trzech wariantów, proponowanych przez rząd, Sojusz chce go uzupełnić jednak o powołanie nowej instytucji.

Podczas posiedzenia Rady Mazowieckiej SLD w Szydłowcu szef partii Leszek Miller mówił, że dobrowolność wyboru jest najbliższa jego ugrupowaniu. –_ Tym, którzy chcą pozostać w OFE trzeba pozwolić na przeniesienie środków z jednego funduszu do drugiego _ – mówił polityk.

W odróżnieniu od rządowej propozycji, SLD chce dodatkowo utworzyć przy ZUS-ie Państwowy Emerytalny Fundusz Inwestycyjny.

bEKLlqZj

Posłuchaj wypowiedzi polityka:

Źródło: IAR

-_ Fundusz ten będzie mógł inwestować na giełdzie i zasilać kapitałowo Bank Gospodarstwa Krajowego w inwestycjach bezpośrednich w taki sposób, by pieniądze odprowadzane do takiego funduszu rzeczywiście pracowały na przyszłe emerytury. Takie rozwiązanie pozwoli przyszłym emerytom między innymi na śledzenie stanu indywidualnego konta i zdobywanie informacji na temat wartości przyszłej emerytury _ – dodał szef SLD.

Posłuchaj wypowiedzi polityka:

Źródło: IAR

bEKLlqZp

Leszek Miller uważa, że inną zaletą tej propozycji byłaby możliwość wykorzystania środków z drugiego filara do pobudzenia wzrostu gospodarczego. SLD chce, by istnienie funduszu zadekretować w ustawie i w Konstytucji RP. Chce także rozliczyć autorów reformy emerytalnej z 1999 roku, która wprowadzała OFE. Zdaniem Leszka Millera, w tej sprawie powinien powstać szczegółowy raport, przy udziale Krajowego Nadzoru Finansowego, Najwyższej Izby Kontroli oraz prokuratury.

Gabinet Donalda Tuska ma podjąć decyzję w tej sprawie po wakacjach.

Czytaj więcej w Money.pl
OFE trafią pod lupę prokuratury i NIK? SLD postuluje, by ubezpieczeni sami decydowali o tym, gdzie wpłacane są ich pieniądze, a jeśli zechcą je przekazać do ZUS to powinni mieć nad nimi kontrolę.
Trzecia wersja zmian w OFE ma szansę? Rada Gospodarcza przy premierze opowiada się za dobrowolnością uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych - powiedział jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki.
OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze Money.pl przeanalizował, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat radziły sobie instytucje odpowiedzialne za nasze emerytury.
bEKLlqZK
wiadomości
wywiad
KOMENTARZE
(0)