Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Nie odpuścimy, będziemy ich nękać aż do końca

0
Podziel się:

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda, zdradza Money.pl taktykę związku.

Nie odpuścimy, będziemy ich nękać aż do końca
(Reporter)

Money.pl: Po wczorajszym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, _ Solidarność _ nie składa broni w walce o to, żeby reforma emerytalna trafiła do kosza?

Piotr Duda, przewodniczący _ Solidarności _: My się nigdy nie poddajemy. Gdybyśmy się poddali w 1980 roku, to dzisiaj byśmy nie rozmawiali.

Tylko czy ta walka tym razem coś zmieni? Prace nad reformą na ostatniej prostej, głosowanie w piątek, mówiąc kolokwialnie, zaraz będzie _ pozamiatane _ .

_ Pozamiatane _ politycznie, ale nie merytorycznie. W dalszym ciągu będziemy walczyć. Nie może być tak, że ta reforma jest dopychana kolanem, co widać na tej komisji specjalnej, która zajmuje się tą reformą.

Ale _ Solidarność _ na posiedzeniu komisji się nie pojawiła, dlaczego?

Bo to jest bez sensu. Tam zaprasza się różne osoby, ale nie mogą tak naprawdę zabrać głosu. Szkoda czasu. Rządowi chodzi tylko o to, żeby jak najszybciej i prawnie to przeprowadzić i tyle. My będziemy zajmowali się konstruktywną krytyką.

Czyli?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/182/125366.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/wiek;emerytalny;podniesiemy;do;80;lat;i;nie;bedzie;protestow,45,0,1071405.html) *Wiek emerytalny podniesiemy do 80 lat. I nie będzie protestów * Współtwórca reformy emerytalnej o tym, co trzeba zmienić w systemie.

Będziemy walczyć aż prezydent podpisze, jak podpisze, to wtedy skarga do Trybunału Konstytucyjnego. Poza tym każda kolejna władza taki zły projekt wrzuci do kosza.

Jeśli taka, bardzo ważna dla każdego, ustawa nie zostanie przyjęta w drodze jakiegoś społecznego konsensusu, to przecież będzie skandal. Zresztą ten rząd będzie z tego rozliczony, już widać na przykładzie wyborów we Francji i Grecji, że wyborcy dziękują złym rządzącym.

Jak Pan widzi, na pewne rzeczy my nie mamy teraz wpływu, ale to nie znaczy, że mamy się poddawać.

Wierzył Pan, że spotkanie z premierem coś da? Rzecznik rządu już przed nim mówił, że to tylko kurtuazyjne spotkanie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/tusk;zabiera;nawet;piec;lat;twojego;zdrowia,253,0,1074429.html) *Tusk zabiera pięć lat twojego zdrowia * Już chyba lepiej pracować niż odpoczywać - pisze Maciej Czujko.

Skoro premier w czasie debaty w Sejmie mówił nam, że mamy się zajmować czymś poważniejszym niż zbieranie podpisów, to się zajmujemy. Przedstawiłem Panu premierowi dwa projekty ustaw wraz z uzasadnieniem.

Pierwsza dotyczy zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chodzi o walkę z _ umowami śmieciowymi _, a druga proponowana przez nas zmiana o Agencji Pracy Tymczasowej. Zobaczymy, co Pan premier z tymi naszymi propozycjami zrobi.

My w przeciwieństwie do polityków coś robimy, a nie tylko mówimy, a to że według Pana Grasia było to spotkanie kurtuazyjne, to już nie moja sprawa. Ja z premierem spotkałem się z obowiązku, nie z przyjemności.

Premier jakoś zareagował na wasze propozycje?

Oboje zostaliśmy przy swoim. My jako związek zawodowy mamy swoje działania, premier swoje. Szkoda, że nie możemy się gdzieś po środku spotkać. Zresztą premier mówił, że my w tej ustawie i tak już dużo osiągnęliśmy, my jednak uważamy inaczej. Cała ta rządowa ustawa jest zła, więc broni nie składamy.

Zapowiadał Pan, że to będzie gorący tydzień w Warszawie, wczoraj bezrobotni pojawili się przed kancelarią premiera, a co dalej?

W nocy montowaliśmy już miasteczko emerytalne przed Sejmem. Jutro będzie, również przed Sejmem nadzwyczajne posiedzenie komisji krajowej _ Solidarności _. Chyba to jest pierwsze od 1980 roku takie wydarzenie.

Także jutro u Pana prezydenta jest spotkanie w sprawie dialogu społecznego, to przy okazji wizyty króla Norwegi, będę na tej konferencji, mam zamiar powiedzieć przed międzynarodowym audytorium, jak w Polsce wygląda dialog społeczny. Przygotowujemy też niespodziankę dla rządu.

Nie zdradzi Pan jaką?

Na razie nie powiem co to jest. Przypomnę tylko, że od dzisiaj w telewizjach będzie emitowany nasz spot _ STOP 67 _. To spot, który pokazuje prawdziwą polską rodzinę, a nie aktorów.

Poza tym będziemy do skutku nękać tych posłów, którzy zagłosują za tą reformą. My im nie odpuścimy. Mogą sobie przegłosować co chcą, nawet, że ziemia jest płaska, ale co z tego?! Wcześniej czy później i tak wszyscy odkryją prawdę.

Czytaj więcej w Money.pl
Reforma emerytalna to sukces dla PSL PSL chce, by rząd przyjął rozwiązania, obejmujące ochroną niektóre grupy kobiet.
Protesty w sprawie emerytur. Co chcą ugrać? "Jeśli premier chce spokojnie oglądać Euro to niech kolanem tej ustawy nie dopycha."
Wyśmiali słowa prezydenta. "To ponury żart" Związkowcy chcą demonstrować w trakcie mistrzostw Europy. _ Apel ze strony prezydenta jest niepoważny _ - mówi rzecznik Solidarności.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)