Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Frankowska
|

Odchodzi czy zostaje? Gowin ogłosi decyzję w...

0
Podziel się

Poseł Platformy Obywatelskiej podał termin ujawnienia politycznych planów na przyszłość.

Odchodzi czy zostaje? Gowin ogłosi decyzję w...
bErSQmvF

Money.pl: Jak ocenia Pan ostatnią propozycję rządu zmian w systemie emerytalnym? Poprzednie rozwiązania Pan krytykował.

*Jarosław Gowin, poseł PO: *Nie chcę się wypowiadać na ten temat. To wymaga uważniej analizy. Jeszcze za wcześnie żebym się ocenił ten projekt. Analizuję tą koncepcję. Całościową opinię przedstawię w przyszłym tygodniu. Jednak na pewno będzie mi trudno zaakceptować rozwiązania, które będą zagrażały przyszłości emerytur Polaków.

Czyli można się spodziewać, że będzie to krytyka. Czy przedstawi Pan własne rozwiązania?

W sprawie emerytur są możliwości kompromisu. Jedną z propozycji przedstawił pan Stefan Kawalec. Własne koncepcje prezentuje też grono ekonomistów skupionych w Komitecie Obrony Bezpieczeństwa Emerytur. Warto te różne propozycje ze sobą zderzać i konfrontować.

bErSQmvH

Czyli propozycja rządowa to nie jest dla Pana wariant ostateczny?

Kształt ostateczny ustawy zostanie przegłosowany przez parlament.

Jednak posłowie są często po prostu maszynką do głosowania według wskazań szefów klubu. Szczególnie w tak znaczących kwestiach jak ta.

Zobaczymy jak w tej sprawie zachowa się koalicja rządowa i opozycja. Po reakcji Leszka Millera i Jarosława Kaczyńskiego, widać było, że w sprawie likwidacji OFE, oczy im się zaświeciły.

bErSQmvN

Premier w ciągu ostatnich dni przedstawił bardzo optymistyczną wizję dotyczącą prognoz dla gospodarki. Wzrost PKB na poziomie 3 proc. już w pierwszym półroczu przyszłego roku to realna wizja według Pana?

Aby to ocenić musiałbym znać konkretne wyliczenia. Na razie możemy powiedzieć , że mamy koniec pogłębienia się kryzysu. Szczególnie jeśli na koniec tego roku mielibyśmy rezultat w wysokości 1,5 proc. PKB. To nie jest rezultat imponujący, ale cieszmy się, że PKB było w drugim kwartale było wyższe niż w pierwszym.

Szukając brakujących pieniędzy w kasie państwa, resort finansów zaproponował, by podwyższony 23-procentowy VAT został utrzymany do końca 2016 roku. Pan jest w stanie zagłosować na _ tak _, za takimi zmianami?

Pan premier podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłosił koniec kryzysu. Tak więc może się okazać, że nie trzeba będzie utrzymywać wyższej stawki VAT aż tak długo.

bErSQmvO

Koalicja rządowa nerwowo rozgląda się za ewentualnym wsparciem w sprawie ważnych głosowań. Jak Pan widzi swoją przyszłość w partii, w przypadku ewentualnej współpracy Platformy z SLD? Mówi się nawet o możliwej koalicji rządu z partią Leszka Millera.

*Rozmowa przeprowadzona podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. *

O mojej przyszłości w partii będę mówił w przyszłym tygodniu.

bErSQmvP

Powtarza Pan jak jak mantrę, że nie zamierza z PO odchodzić. Niektórzy mówią, że Platforma zrobiłaby prezent, gdyby został Pan z niej wyrzucony.

Jestem na Forum Ekonomicznym, dlatego nie będę komentował polityki. Kwestia mojej politycznej współpracy, jak zresztą zapowiedział premier Tusk, zostanie rozstrzygnięta w przyszłym tygodniu. W ten lub inny sposób.

Czytaj więcej w Money.pl

bErSQmwi
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)