Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Odszedł człowiek, który starał się służyć Polsce

Odszedł człowiek, który starał się służyć Polsce

Życie i decyzje polityczne gen. Wojciecha Jaruzelskiego są kontrowersyjne, będą różnie oceniane, ale uważam, że odszedł człowiek, który starał się jak najlepiej służyć Polsce - powiedział wczoraj były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Gen. Jaruzelski zmarł wczoraj o godz. 15.24 w szpitalu w Warszawie. Był ostatnim przywódcą PRL, współtwórcą Okrągłego Stołu, pierwszym prezydentem po 1989 r

Według Kwaśniewskiego, gen. Jaruzelski był jedną z najważniejszych postaci Polski w ostatnich kilkudziesięciu latach. To człowiek, który miał wpływ na wszystko, co działo się w ósmej i dziewiątej dekadzie XX w. Jako żołnierz przeszedł niezwykłą drogę, od szlacheckiego domu - przez Syberię, po służbę w ludowym wojsku polskim. Polityczna rola gen. Jaruzelskiego ma dwa najważniejsze znaki: stan wojenny i Okrągły Stół - podkreślił.

Zdaniem Kawaśniewskiego, gen. Jaruzelski wprowadzając stan wojenny musiał podjąć niezwykle trudną i dramatyczną decyzję, wobec zagrożenia interwencją radziecką. Z drugiej strony Okrągły Stół, czyli pokojowe doprowadzenie do przekazania władzy, budowanie nowego ustroju bez krwi, bez ofiar, na drodze dialogu - powiedział b. prezydent.

Kwaśniewski podkreślił, że gen. Jaruzelski z oddaniem pełnił funkcję prezydenta Polski. Był przekonany o potrzebie wspierania polskich reform - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Leop@rd
80.150.85.* 2014-05-27 09:51
Pan general przedluzyl istnienie KOMUNY o 9 lat.
Komunisci mieli czas na wywiezienie majatku narodowego. Przytym ma on na sumieniu wiele istnien ludzkich i tego nie mozna zapomniec.
A rosjanie tak czy tak nie mieli zamiaru wejsc do Polski sa na to grube dowody, a jak pan Kwasniewski zyje jeszcze propaganda 'zelaznej kurtyny', do ktorej on tez nalezal i mysle , ze dalej nalezyto jego sprawa. Jego stanowisko w tej sprawie swiadczy o tym kim kim byl i kim pozostal. Jedno mnie tylko zastanawia jak narod polski mogl pana Kwasniewskiego wybrac prezydentem na dwie kadencje do dzisiaj tego nie moge darowac Polakom.
zapodajew
80.238.119.* 2014-05-26 22:33
Tak się kończy PRL, Towarzyszu Kwaśniewski, szkoda dla nielicznych... na szczęście
2014-05-26 17:08 Bywalec forum
-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
Zobacz więcej komentarzy (21)