Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pieniądze z Unii Europejskiej. Jak je wydawać?

Pieniądze z Unii Europejskiej. Jak je wydawać?

Janusz Palikot skrytykował wczoraj sposób, w jaki Platforma Obywatelska wydała pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej. Jego zdaniem kolejne środki powinny zostać zainwestowane m.in. w informatykę i biotechnologię.

Palikot przypomniał, że Polska w ciągu 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej dostała netto 61 miliardów euro czyli około 250 miliardów złotych.

- Myśmy te pieniądze w ciągu 10 lat po prostu wydali. Nie zainwestowali, tylko wydali. Dlatego - mimo wydania tak ogromnych pieniędzy, w Polsce ani bezrobocie nie spadło, ani nie przybyło wysoko opłacanych miejsc pracy w oparciu o wyższe technologie. Dlatego Polacy są wciąż jednymi z najsłabiej zarabiających Europejczyków - mówił Palikot.

Jego zdaniem ważne jest, by w kolejnym rozdaniu unijnych środków, nie wydać pieniędzy, ale je zainwestować. Platforma tego nie potrafi robić, jak udowodniła przez te minione lata - powiedział Palikot dodając, że Platforma specjalizuje się głównie w wydawaniu pieniędzy oraz w straszeniu Polaków Kaczyńskim, Putinem albo powodzią.

W opinii Palikota wydawanie pieniędzy daje pewne poczucie wzrostu gospodarczego, ale z tego nie zostają żadne trwałe czynniki wzrostu.

Zdaniem Palikota pieniądze, które w najbliższych latach pozyska Polska z UE powinny być wydawane - poprzez wprowadzenie odpowiednich kryteriów w regionalnych programy operacyjnych, tylko w kilku obszarach.

Palikot dodał, że wśród obszarów tych powinno znaleźć się m.in. przetwórstwo rolno-spożywcze. - Polska ma aż pięć milionów osób zatrudnionych w tej dziedzinie. Jedna trzecia osób pracujących w naszym kraju to właśnie przetwórstwo rolno-spożywcze i jest to najsłabiej opłacana grupa zawodowa - powiedział Palikot.

Dodał, ze kolejny obszar to energetyka. Musimy obniżyć koszty energii, bo jesteśmy za drogimi producentami energii, w konsekwencji nasza gospodarka jest mniej konkurencyjna - powiedział Palikot.

Wyjaśnił, że kolejny obszar to informatyka. Polacy są wybitnie uzdolnieni w tej dziedzinie. Moglibyśmy zbudować nad Wisłą coś w rodzaju "doliny oprogramowania" - powiedział Palikot dodając, że widziałby też inwestycje w biotechnologię, w której Polacy też mają sukcesy oraz w obróbkę drewna, bo Polacy są liderami w tej dziedzinie. W tych pięciu dziedzinach, gdzie mamy już przewagę albo mamy potencjał ludzi, powinniśmy inwestować pieniądze europejskie - podsumował Palikot.

Czytaj więcej w Money.pl
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
sowa1410
83.3.90.* 2014-05-19 15:49
Janusz spadaj już
.obiektywny.
81.190.62.* 2014-05-19 15:29

mimo wydania tak ogromnych pieniędzy, w Polsce ani bezrobocie nie spadło, ani nie przybyło wysoko opłacanych miejsc pracy

Bo Unia daje często pieniądze na bzdety, które później nie są odpowiednio wykorzystane. W większości przypadkach pieniądze te są marnotrawione.UE daje na wszystko ,tylko nie na rozwój krajów,ponieważ to Niemcy mają być potęgą gospodarczą w tym obozie,reszta ma być parobkami Niemiec.
spokój wodza
62.89.83.* 2014-05-19 15:14
Szkoda, że brak mu pomysłów na to jak ich nie wydawać ale oszczędzać. I tą konkluzją kończymy polemikę z tym jałowym umysłem.
Zobacz więcej komentarzy (5)