Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poseł PO: Wyższe podatki to nie jest zabieranie pieniędzy

0
Podziel się:

Poseł PO zdradza, jakie zmiany szykuje nam teraz rząd.

Poseł PO: Wyższe podatki to nie jest zabieranie pieniędzy

Money.pl: Właściwie już mogę Panu _ pogratulować _, że Platformie udało się podnieść wiek emerytalny do 67 lat. Jakie teraz nowe ustawy dla nas szykujecie?

Sławomir Neumann, poseł PO: Pamiętajmy, że przed nami jest jeszcze szereg ustaw związanych z reformą emerytalną, które niedawno poszły do konsultacji społecznych. Oprócz nich trafiły tam nowe projekty programów wspierania osób, które wychowują dzieci. Przygotowujemy dla nich między innymi szereg ulg podatkowych.

Oprócz polityki prorodzinnej, do załatwienia zostaje deregulacja zawodów, zapowiadane zmiany w Funduszu Kościelnym, sprawa KRUS-u. Roboty jest mnóstwo.

A widzi pan, co się dzieje na ulicach przed Sejmem? Opór społeczny jest olbrzymi i bardzo ciężko wprowadza się nam reformy. Dlatego uważam, że to dobre tempo.

Do tej pory zajmowaliście się ustawami, które były _ wymierzone _ przeciwko kieszeni podatnika lub przedsiębiorcy. Przykładem może być modyfikacja podatku Belki albo podniesienie składki rentowej. To prawie wyłącznie oszczędności. Czy nie zapominacie o pobudzaniu gospodarki? Przecież zapowiadacie wzrost PKB w 2012 roku na poziomie prawie 3 procent - gdzie tu konsekwencja?

Konsekwentni jesteśmy od pierwszych dni rządów minionej kadencji. Przypominam, że byliśmy jedynym krajem, który oparł się kryzysowi w Unii Europejskiej i zanotował wzrost PKB. Proszę zauważyć, że osiągnęliśmy to mimo polityki oszczędności i podnoszeniu danin publicznych. Robimy to bowiem na tyle delikatnie, że konieczne reformy, które ograniczyły dochody lub wprowadziły wyższe podatki, są balansowane działaniami na rzecz rozwoju gospodarki.

Konsolidacja finansów publicznych to nie jest kwestia zabierania pieniędzy, tylko uracjonalnienia i bardziej transparentnego zarządzania finansami publicznymi. Polityka oszczędności przyniosła ogromne wpływy do budżetu, dlatego stawiamy na nią dalej. W przyszłym roku znów zanotujemy wzrost gospodarczy.

Opieracie rozwój gospodarki wyłącznie na cięciach budżetowych?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m211853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/tuskometr;money;pl;czy;premier;spelnia;obietnice,20,0,1062420.html) Tuskometr Money.pl. Czy premier spełnia obietnice * Specjalny wskaźnik *Money.pl pokazuje, ile z obietnic premiera zostało już zrealizowanych.

Polska lada chwila otrzyma dwa ogromne bodźce. Po naszych reformach, deficyt finansów publicznych spadnie poniżej 3 procent PKB i będziemy mogli zdjąć procedury ograniczania nadmiernego zadłużania kraju. Wtedy VAT spadnie o jeden punkt procentowy, do poprzedniego poziomu.

Po drugie, zaraz po wakacjach będziemy negocjowali budżet Unii Europejskiej. Cały czas podtrzymujemy, że dostaniemy od wspólnoty kwotę przekraczającą 300 miliardów złotych. To ogromny zastrzyk inwestycyjny i to dzięki niemu możemy zakładać tak optymistyczne projekcje wzrostu gospodarki.

Póki co, nastroje wśród Polaków optymistyczne jednak nie są. Zaczęliście tę kadencję od bardzo ciężkich dla społeczeństwa reform. Kiedy dowiemy się o tych _ przyjemniejszych _?

Za chwilę skończymy projekt ustawy, który zakłada, że państwo dołoży się do płacenia składek za osoby, które wychowują dzieci na urlopie macierzyńskim. Wierzę, że Polacy przyjmą tę zmianę z dużym zrozumieniem. Zaraz po niej, zajmiemy się dofinansowaniem przedszkoli.

A czy cena tych złych reform nie jest dla Platformy zbyt wysoka? Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości rośnie i różnica między partiami w niektórych sondażach wynosi teraz tylko jeden punkt procentowy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/251/202747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/wyzszy;wiek;emerytalny;to;wina;opozycji,159,0,1058719.html) *Wyższy wiek emerytalny to wina opozycji * Przez leniwych posłów, Tusk wsadzi nas nawet na największą minę - uważa Maciej Rynkiewicz. Podejmowanie trudnych reform nigdy nie przysparza aplauzu. Jeśli jednak ludzie zauważą, że nasze zmiany działają, wtedy słupki sondażowe się odwrócą. Polacy muszą dostrzec, że to my, a nie opozycja, mamy rację.

Teraz tego nie rozumiemy? Jak Pan wytłumaczy tak niskie poparcie dla Platformy Obywatelskiej?

Ludzie myślą, że złe skutki naszych zmian trafią w nich już jutro. Spodziewaliśmy się, że sondaże nie będą nas rozpieszczały, ale to głównie efekt kłamstw i oszczerstw opozycji. Przez nie, wszystkie służby mundurowe się teraz boją, że dostaną po skórze. To nieprawda, skutki nowych ustaw dotkną tylko młodych.

Teraz zmieniacie front i zaczniecie rozdawać pieniądze rodzinom. Czy oprócz tego, Platforma planuje dodatkowe działania, żeby zwiększyć swoją popularność?

Na spokojnie, ludzie zobaczą, że nasze reformy idą długo, ale w dobrym kierunku. Bez stresu.

Czytaj więcej o podniesieniu wieku emerytalnego w Money.pl
Zmiany w emeryturach zwiększą PKB. Prawda? W okresie najbliższych 10 lat produkt krajowy zyska jedynie 0,1 punktu procentowego.
ZUS na reformie emerytur zarobi od razu. My później Po wydłużeniu wieku emerytalnego, suma oszczędności Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2060 roku wyniesie 600 miliardów złotych.
Tak rząd chce nas przekonać do dłuższej pracy Rusza propagandowe uderzenie, na rzecz zmian w systemie emerytalnym. Zobacz, jakie działa wytoczy Donald Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)