Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawdy nie ustala się przez głosowanie

0
Podziel się:

Kardynał Stanisław Dziwisz mówił w święto Bożego Ciała o nadrzędności prawa bożego.

Prawdy nie ustala się przez głosowanie
(AGENCJA SE/East News)

- _ W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej, trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców _- mówił Kardynał Stanisław Dziwisz w święto Bożego Ciała w Krakowie.

_ Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie _ - powiedział metropolita krakowski podczas uroczystości na Rynku Głównym.

Jak mówił, Kościół przypomina człowiekowi o jego godności i powołaniu, o wartości życia, o nadrzędności prawa bożego nad prawem stanowionym przez prawodawcze instytucje. _ Kościół nigdy nie zrezygnuje z tej misji, bo inaczej sprzeniewierzyłby się swojemu założycielowi - Jezusowi Chrystusowi. Może to czasem wywoływać, i wywołuje napięcia, a nawet otwartą krytykę i sprzeciw wobec Kościoła _ - podkreślił hierarcha.

Według niego dzięki postawie Kościoła w naszych czasach wzrósł w polskim społeczeństwie szacunek dla życia, także dla życia nienarodzonych - _ Wzrosła świadomość świętości tego życia, jego nienaruszalności. Trzeba nadal budzić świadomość i wrażliwość w tym zakresie, bo nie jest to tylko sprawa wiary i religii, ale sprawa człowieczeństwa, sprawa fundamentów naszej kultury i organizacji życia społecznego. Poszanowanie dla życia jest miarą naszej cywilizacji _ - zaznaczył kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski, odnosząc się do metody zapłodnienia in vitro, ocenił, że _ nie można dochodzić do celu, nawet szlachetnego, na drodze niemoralnej _. _ Nikt nie lekceważy cierpienia par małżeńskich, niemogących doczekać się dziecka (). Nie można zapominać, że kosztem poczęcia jednego życia metodą in vitro uśmierca się albo zamraża ludzkie zarodki, a każdy z nich jest ludzką istotą _ - mówił.

Podkreślił, że sprzeciw Kościoła wobec tej metody nie oznacza braku szacunku dla dzieci narodzonych na tej drodze. _ Kościół przyjmuje te dzieci z największą miłością, bo przysługuje im taka sama godność, jak wszystkim innym _ - zaznaczył Dziwisz.

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski zapewniał o poparciu dla wszystkich konkretnych inicjatyw, również ustawodawczych, wychodzących naprzeciw potrzebom polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Jak zaznaczył, _ z troską o zdrową rodzinę kłócą się próby wprowadzania do polskiego prawa legalizacji tak zwanych związków partnerskich czy homoseksualnych _. Według niego _ taki model pseudomałżeństwa _ jest niezgodny z prawem naturalnym i zdrowym rozsądkiem.

_ Podstawą zdrowej rodziny, a więc i zdrowego narodu, jest związek miłości mężczyzny i kobiety, związek trwały i otwarty na przekazywanie życia. Przecież to jest fundament naszej cywilizacji i rękojmia naszej przyszłości, naszego jutra _ - podkreślił hierarcha. W kazaniu apelował do rodziców, żeby nie pozwolili, by polska szkoła _ deprawowała młode pokolenie Polek i Polaków _. Dziwisz mówił o podejmowaniu _ szalonych prób wychowania naszych dzieci i naszej młodzieży według z gruntu obcych nam programów, wywodzących się z pomieszania pojęć dotyczących człowieka, jego fundamentalnej tożsamości jako mężczyzny i kobiety _.

_ Rodzice i tylko rodzice mają prawo decydować o kształcie wychowania swoich dzieci. Wszyscy inni, wszystkie instytucje, powinni wspierać tę misję rodziców _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperyment, który woła o pomstę do nieba Zdaniem abp Józef Michalika eksperymenty in vitro są złamaniem prawa natury.
PO szuka porozumienia dla in vitro W resorcie zdrowia jest projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro, ale Sejm nie jest nim zainteresowany i nie ma woli politycznej, aby się nim zająć.
Marszałek Sejmu ujawnia, co dalej z in vitro _ Chciałabym, żeby projekt Platformy Obywatelskiej był tym kolejnym projektem tak, żebyśmy wspólnie poświęcili mu np. jeden dzień _.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)