Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier krytykuje koncepcję Jarosława Gowina

0
Podziel się:

- Pomysł wydaje się ciekawy, ale mało realistyczny - uważa Donald Tusk.

Premier krytykuje koncepcję Jarosława Gowina
(Piotr BLAWICKI/East News)

Mało realistycznym nazwał Donald Tusk pomysł, aby rodzice mogli głosować w imieniu niepełnoletnich dzieci. Szef rządu zwrócił uwagę, że w wielu rodzinach mąż i żona mają odmienne sympatie polityczne, a dzieci - własne poglądy na politykę.

Jarosław Gowin poinformował w weekend, że jego ugrupowanie opowiada się za zmianą prawa wyborczego, która umożliwi rodzicom głosowanie w imieniu niepełnoletnich dzieci.

- _ Pomysł wydaje się ciekawy publicystycznie, ale chyba mało realistyczny praktycznie. Prawo do głosu na szczęście w Polsce, tak jak w każdym demokratycznym kraju, jest prawem człowieka, a nie jakiejś grupy _ - tak premier odniósł się do postulatu Gowina.

- _ To nie jest tak, że rodzina ma jeden pogląd polityczny. U mnie w domu akurat jest mniej więcej tak, ale wśród przyjaciół znam wiele rodzin, gdzie mąż i żona mają odmienne poglądy. Nie wiem, jak należałoby wtedy podzielić głos dzieci. Znam też dzieci, które np. w wieku lat 17 mają swoje poglądy polityczne i nie chciałyby, aby ojciec lub matka zdecydowały za nich, dysponując ich głosem _ - dodał szef rządu.

Donald Tusk zadeklarował też, że nie odpowiada mu tradycyjny model rodziny, w którym to ojciec czy mąż decyduje o tym, kto w rodzinie ma jakie poglądy polityczne.

Premier był również pytany o szanse nowego ugrupowania zakładanego przez Gowina. - _ Czy będzie w stanie cokolwiek zdobyć, czas pokaże. Ja jestem tutaj sceptyczny. Nie sądzę, aby w Polsce brakowało partii politycznych _ - ocenił Tusk.

Jak dodał, powodzenie nowej inicjatywy politycznej zależy nie tylko od _ talentów liderów _, ale też od _ pozytywnych zbiegów okoliczności _. - _ Musi się jeszcze zdarzyć coś poza chęcią założenia partii politycznej. Dlatego ja jestem bardzo ostrożny w ocenie szans tego ugrupowania _ - powiedział Tusk.

_ Polska Razem _ - tak będzie się nazywała partia utworzona przez Jarosława Gowina, PJN i Republikanów. Program nowego ugrupowania opierać ma się na trzech filarach: gospodarce, rodzinie i na przywróceniu Polakom kontroli nad własnym państwem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)