Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sadowski: Propozycje PSL to wyborcza kiełbasa

0
Podziel się

Ekonomista nie zostawia suchej nitki na gospodarczych propozycjach ludowców.

Sadowski: Propozycje PSL to wyborcza kiełbasa
(AGENCJA SE/East News)
bDmFxpAR

Propozycje gospodarcze PSL mają charakter polityczny a nie ekonomiczny - ocenia ekonomista Andrzej Sadowski. PSL chce między innymi umożliwić zatrudnianie babć do opieki nad wnukami co najmniej na pół etatu oraz wprowadzić ułatwienia przy zatrudnianiu przez mikrofirmy. Ludowcy chcą też wrócić do pomysłu abolicji podatkowej dla przedsiębiorców oraz zwolnień podatkowych dla Polaków, którzy zainwestują w kraju środki zarobione na emigracji.

Andrzej Sadowski, ekspert Centrum imienia Adama Smitha zauważa, że te pomysły pojawiły się w momencie, kiedy PSL ma coraz słabsze notowania.

- _ Termin wyborczy i spadek w sondażach powoduje, że mamy nową propozycja. Retoryka co prawda jest rodem z PRL-u, ale lista zmian i usuwania absurdów bez wątpienia pomogłaby a nie zaszkodziła. Szkoda tylko, że jest to w sferze wyłącznie propagandy a nie realnego działania, które powinno mieć miejsce zaraz przy przejmowaniu władzy _ - uważa ekspert.

bDmFxpAT

Andrzej Sadowski zwraca uwagę, że pomysły ludowców związane choćby z abolicja podatkową raczej nie będą miały skutku jeśli nie dojdzie do głębokich reform systemowych.

- _ Abolicja podatkowa, która była przeprowadzana w innych krajach Unii Europejskiej spowodowała tylko jedno: obywatele mieli szansę zalegalizowania swoich dochodów. Natomiast bez zmiany systemu podatkowego sama amnestia nie przyniesie spodziewanych efektów. Bo ci, którzy do tej pory prowadzą swoje przedsiębiorca nie będą chcieli ryzykować utraty stałego dochodu w zamian za jednorazowe zalegalizowanie - ocenia ekonomista. _

Równie kontrowersyjny wydaje się Andrzejowi Sadowskiemu pomysł zatrudniania babć do opieki nad wnukami.

-_ Instytucja babci jest w Polsce niezwykle rozpowszechniona chociażby z tego względu, że oboje rodzice muszą pracować. Dlaczego babcie pełnią tak odpowiedzialną społecznie funkcję. Do pełenia tej funkcji nie jest potrzebny żaden minister, żadna partia, żaden program rządowy. Stąd tego typu pomysły nie uwzględniają tego co się i tak w społeczeństwie dzieje bez pytania się polityków o błogosławieństwo. _

bDmFxpAZ

Andrzej Sadowski również krytycznie ocenia pomysł zwolnień podatkowych dla Polaków, którzy zainwestują w kraju środki zarobione na emigracji, ponieważ jak wyjaśnia ulgi będą tylko chwilowymi ułatwieniami, zaś prędzej czy później te firmy będą musiały płacić haracz z powodu wysokich podatków czy obciążeń za zatrudnienie.

bDmFxpBu
KOMENTARZE
(0)