Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ta podwyżka poszerzy szarą strefę

0
Podziel się:

Wicepremier krytycznie ocenia decyzję rządu i propozycję Brukseli.

Ta podwyżka poszerzy szarą strefę

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że podnoszenie akcyzy na wyroby tytoniowe spowoduje zwiększenie się szarej strefy.

Od stycznia akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć o 5 proc. Zdaniem branży tytoniowej taka decyzja rządu niesie ryzyko utraty 15 tys. miejsc pracy.

- _ Mamy doświadczenia, z których wynika bardzo wyraźnie, że podnoszenie akcyzy powoduje presję na poszerzanie się szarej strefy _ - powiedział wczoraj dziennikarzom Piechciński.

Wicepremier krytycznie odniósł się też do propozycji KE, która chciałaby zakazu papierosów smakowych, w tym mentolowych oraz cienkich _ slimów _, popularnych zwłaszcza wśród kobiet. - _ Nijak się to ma do zdrowotności, bo przesuwa tylko struktury rynku, ale widać wyraźnie, że w Komisji Europejskiej nie ma zrozumienia dla tego faktu _ - ocenił.

Polityk zastrzegł, że nigdy w życiu nie spróbował papierosa, ale uważa, że ograniczanie chęci ludzi do tej używki powinno się odbywać przez edukację.

Podwyżkę akcyzy zapowiedział w połowie września minister finansów Jacek Rostowski. Wicepremier poinformował wówczas, że _ krocząco wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe, aby sprostać zobowiązaniom wobec Unii Europejskiej, zgodnie z którymi Polska ma w 2017 r. osiągnąć unijny poziom tego podatku _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm zgodził się na poprawki w sprawie akcyzy Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, które rozszerzają zakres zwolnień z tego podatku.
To grozi utratą tysięcy miejsc pracy w Polsce Podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe rozszerzy szarą strefą produkcji papierosów stwarzając ryzyko utraty pracy 15 tysięcy osób - uważa Związek i Przedsiębiorców i Pracodawców.
Akcyza w górę o 15 procent. "To racjonalne" - Akcyza na alkohol spirytusowy będzie urealniona - tak o podwyżce tego podatku, mówił minister finansów Jacek Rostowski, prezentując założenia do przyszłorocznego budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)