Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To dlatego nikt nie chce kupować na giełdzie w Warszawie

0
Podziel się:

Prezes GPW tłumaczy się ze spadających obrotów na giełdzie.

To dlatego nikt nie chce kupować na giełdzie w Warszawie

Money.pl: Dlaczego z polskiego rynku akcji wyciekają pieniądze?* *W pierwszym kwartale 2012 roku, średnie dzienne obroty zamknęły się na poziomie 800 milionów. Tymczasem rok wcześniej wynosiły one grubo ponad miliard.

Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: Ale to widać na każdej giełdzie w Europie, co wynika z ogólnego sentymentu na rynkach akcji. Niestety, często bywa tak, że na GPW odpływ pieniędzy jest większy. Wynika to z faktu, iż najwięksi inwestorzy często wrzucają polską giełdę do jednego worka z bardziej ryzykownymi parkietami regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Najwięcej jednak kupili u nas, dlatego kiedy się teraz wycofują, nam dostaje się najbardziej.

Próbujemy porównywać się do zachodnich rynków, na przykład giełdy w Austrii, a teraz bliżej nam chyba do Węgier?

Ale proszę porównać statystyki, nasze obroty są prawie 3 razy większe, niż giełdy w Wiedniu. Jeżeli weźmiemy obroty całego regionu, łącznie z Austrią, to GPW generuje w sumie ponad 50 procent handlu w pierwszym kwartale 2012 roku.

Do giełd w Niemczech i Francji wciąż nam jednak daleko. Czy GPW planuje zachęcać inwestorów do większych zakupów? Czy inwestorzy muszą czekać po prostu na lepszą koniunkturę?

My nie potrafimy tworzyć sztucznego obrotu, tak jak można drukować pieniądze. Oczywiście, są środki pośrednie, jak choćby animatorzy lub nowy system transakcyjny. Przypominam o ciągłych działaniach GPW, które polegają na pozyskiwaniu nowych członków rynku i rozszerzaniu palety instrumentów finansowych.

A jak pan ocenia pomysły ministra Gowina, o deregulacji zawodów ściśle związanych z rynkami finansowymi? Chodzi o maklera papierów wartościowych i maklera giełd towarowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m140474.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/deregulacja;zawodow;kto;powinien;decydowac;o;dostepie;do;zawodu;maklera,160,0,1089184.html) Makler bez egzaminu? To będzie plagaMoże to sporo kosztować klientów instytucji finansowych. Jeśli minister chce uchylić państwowe licencjonowanie tych zawodów, to musi powstać inny sposób regulacji. Przecież formuła sprawdzania kwalifikacji i doskonalenia maklerów jest konieczna. Ruch Gowina może spowodować jednak bardzo dobre zmiany, wręcz lepsze niż te, które obowiązują teraz. Dziś często bowiem zdarza się, że jak ktoś ma _ patent _ państwowy, to z góry chroniony jest przed jakąkolwiek krytyką.

Egzamin zawodowy nadal może być organizowany, nawet jeśli nie będzie on państwowy. Dlatego nie krytykuję pomysłu ministra, ale czekam, co zaproponuje w zamian. Osobiście uważam, że żeby dostać się do pracy w finansach, powinno być trudniej, a nie łatwiej. Tylko, że trudność niekoniecznie musi się wyrażać przez państwowy licencjat.

A minister zabierze się za licencję doradcy inwestycyjnego?

A tego nie wiem, trzeba zapytać ministra. Słyszałem jedynie, że to ma być makler.

Czyli chce Pan tylko tych najlepszych _ rąk na pokładzie _. Gra na rynkach finansowych jest dziś bardzo trudna, a w centrum uwagi inwestorów wciąż znajduje się Grecja. Czy ten kraj opuści strefę euro?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m215652.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyjscie;grecji;z;eurolandu;skutki;trudne;do;oszacowania,63,0,1090111.html) *Czym grozi wyjście Grecji z Eurolandu? * Minister finansów Francji zdradza, dlaczego należy uniknąć rozpadu strefy euro. Nie przypuszczam. Myślę, że skutki takiej operacji byłyby ogromne i chyba dziś nikt nie wie, jak wyglądałby świat finansowy po rezygnacji Aten. Dlatego, z tych dwóch przyczyn, dalej będziemy mieli Grecję w strefie euro.

Jednak to i tak niewielka różnica, w porównaniu do jej wyjścia. Problem dla Europy i rynków kapitałowych jest podobny, niezależnie czy Grecja jest w strefie euro, czy ją opuszcza. A tak w ogóle to ten kraj dla finansistów właściwie nie jest istotny. Problemem jest to, jakie będą _ greckie _ konsekwencje dla innych krajów Europy.

Czytaj więcej o kryzysie finansowym w strefie Euro:
To nie koniec. Przed nami trzy tygodnie grozy Zobacz, jak dalsze zamieszanie wokół kryzysu w strefie euro wpłynie na polską walutę.
Grecy są na "tak" dla nowych oszczędności Nowa Demokracja, która popiera wynegocjowane z UE oszczędności w zamian za pomoc finansową dla Grecji, wyprzedziła lewicową koalicję SYRIZA.
Nowe warunki pakietu dla Grecji? Nic z tego - _ Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy, która została jej zaproponowana _ - powiedział niemiecki minister finansów. _ Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie _ - dodał.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)