Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To powinno być święto autentycznych patriotów

0
Podziel się:

Mówi w rozmowie z Money.pl Joachim Brudziński, poseł PiS.

To powinno być święto autentycznych patriotów

Money.pl: Święto narodowe i _ narodowe _ zadymy w Warszawie. Tak było wczoraj, ale czy musimy się przyzwyczaić do takiego świętowania odzyskania niepodległości?

*Joachim Budziński, poseł PiS: *Oczywiście, że nie. Przejaw jakiejkolwiek chuliganerii, czy to jakiegoś lewicowego tałatajstwa ściągniętego z Niemiec, jak zdarzyło się to rok temu, czy to chuliganerii stadionowej, zasługuje na potępienie. Mam wrażenie przy okazji dużego zgromadzenia jakim był _ Marsz Niepodległości _ wielu uznało, że można zrobić burdy, więc pojawili się na ulicach Warszawy. Nie ma zgody na takie zachowania i to przy żadnej okazji. Nie można tolerować tego typu zachowań. Jestem jednak sobie w stanie wyobrazić, że dla określonych środowisk politycznych przejawy chuliganerii mogą być czymś atrakcyjnym i pomocnym w próbie dezawuowania tego, co w swojej istocie było bardzo piękne.

Czyli Marszu Niepodległości?

Tak, ponieważ był to marsz, który zrodził się w sposób spontaniczny, do tego bardzo obywatelski. To był piękny pomysł na świętowanie 11 listopada. Oczywiście abstrahuje od tych ludzi i szyldów które wywołują agresję, a myślę o tysiącach zwykłych Polaków którzy zdecydowali się na udział w _ Marszu Niepodległości _. Przyszli całymi rodzinami, aby w sposób radosny świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Niestety zderzyli się z tym lewackim tałatajstwem, o którym mówiłem, a z drugiej strony z oczywistym przejawem zwykłej chuliganerii. Przy tym mieliśmy do czynienia ze zdumiewająca postawą służb porządkowych.

Zdumiewającą? Wielu chwaliło w tym roku działania policji.

Nie che urazić bezpośrednio żadnego policjanta, ale zatrzymanie i wygrodzenie tego marszu, a także rzucenie gazu łzawiącego wzbudziło reakcje.

To znaczy, że przejawy agresji są usprawiedliwione?

W żadnym wypadku, ale z informacji, które mam, to można by mówić o elemencie prowokacji ze strony policji.

Mało mamy radosnych świąt, więc nie jest Panu żal, że nie potrafimy się cieszyć z takiego sukcesu jak odzyskanie niepodległości?

Osobiście chciałbym, żeby to świętowanie było radosne, pogłębione o pamięć historyczną. Tym najmłodszym powinniśmy przy tej okazji mówić o historii, tłumaczyć im, co działo się 94 lata temu i jak odzyskaliśmy niepodległość.

Prezydent Bronisław Komorowski zapraszał wszystkich na radosne świętowanie. PiS nie skorzystało.

Ponieważ my nie chcemy robić takiej kotylionowej laurki, oderwanej od prawdy, także tej bolesnej i trudnej. My chcemy żeby ta i kolejne rocznice, przemienić w umiejętność świętowania w prawdzie. Także w prawdzie trudnej i bolesnej historii. Chcemy pokazać wzór dojrzewania do takiej pełni niepodległości, suwerenności i siły naszego państwa, o jaką walczyli Ci, którzy byli ojcami tej niepodległości 94 lata temu.

Dlatego PiS było w Krakowie na Wawelu?

Wawel i krypta Józefa Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich to doskonałe miejsce, żeby mówić o tym, że warto być Polakiem, warto aby Polska trwała jako silny i niepodległy naród. Podpisuje się pod tym, co mówił Jarosław Kaczyński, że to święto nie powinno być świętem Polaków, którzy chcą Polski minimalistycznej, a wręcz przeciwnie, powinno być świętem tych, którzy chcą, aby Polska była suwerennym i wolnym państwem. 11 listopada, jak mówił prezes Kaczyński, to powinno być święto autentycznych patriotów, którzy nie chcą Polski roztapiać w żadnych szerokich strukturach, którzy odrzucają politykę, która prowadzi do rezygnacji z polskich interesów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rok temu starli się z innym marszem. A dziś? Marsz antyfaszystów organizowany w Święto Niepodległości przez Porozumienie 11 Listopada zakończył się na placu Zamkowym. Demonstracja Razem Przeciwko Faszyzmowi i Nacjonalizmowi przeszła sprzed Pomnika Bohaterów Getta przez centrum stolicy.
Marsz Niepodległości przeszedł. Bilans? Na Marszałkowskiej policja użyła gazu łzawiącego po tym jak uczestnicy Marszu Niepodległości rzucali w funkcjonariuszy racami.
Apel prezydenta. Ma dość pogardy Podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie Komorowski zapraszał też na Marsz dla Niepodległej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)