Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To przestępstwo będzie ścigane z urzędu

0
Podziel się:

Krzysztof Kwiatkowski, poseł PO, straszy przestępców zmianami w prawie.

To przestępstwo będzie ścigane z urzędu
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)
bEKKPIHV

Przestępstwo gwałtu ścigane z urzędu, bez konieczności uzyskania formalnego wniosku ze strony osoby pokrzywdzonej - to propozycje zmian przygotowane przez Platformę Obywatelską. Już za dwanaście miesięcy czynności śledcze, przeprowadzanie przy udziale małoletnich _ będą się odbywały już z wykorzystaniem zestandaryzowanych procedur _ - zapowiada poseł PO Krzysztof Kwiatkowski.

Projekt zmian w kodeksie karnym jest już gotowy do drugiego czytania w Sejmie. Były minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski mówi, że nowelizacja kodeksu zawiera jeszcze wiele innych, dodatkowych rozwiązań. Przede wszystkim zwiększa ona ochronę ofiar gwałtów, nie tylko dorosłych, ale również małoletnich. Przesłuchania ofiar mają się dobywać pojedynczo, a zeznania mają być nagrywane.

- _ Dlaczego to ma takie znaczenie? Bo w praktyce, zgromadzony w ten sposób materiał dowodowy, ma uchronić małoletnich przed powtórnym przesłuchiwaniem. To w przypadku wielu świadków oraz ofiar ma ogromne z punktu widzenia ich psychiki _ - mówi Kwiatkowski.

bEKKPIHX

Posłuchaj wypowiedzi Krzysztofa Kwiatkowskiego:

Źródło: IAR

Poseł dodał, że przesłuchania będą się odbywały wyłącznie w specjalnym pokoju. Co więcej, uczestniczyć w nich będzie psycholog tej samej płci, co pokrzywdzony.

- _ Projektowana nowelizacja ma bardzo czytelny termin realizacji zawartych w niej założeń. Ministerstwo Sprawiedliwości ma dokładnie dwanaście miesięcy na to, żeby przygotować przyjazne pokoje przesłuchań _- mówi Kwiatkowski. Poseł ma nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie w ciągu roku.

bEKKPIId

Posłuchaj wypowiedzi Krzysztofa Kwiatkowskiego:

Źródło: IAR

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują się duże zmiany w prawie karnym Planowane zmiany mają m.in. zasadniczo zmienić rolę prokuratora, który w pierwszej kolejności ma być oskarżycielem przed sądem, a jego rola śledcza ma być zredukowana.
Gwałty ścigane z urzędu? Coraz bliżej zmian Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodeksach jeszcze w sierpniu ma się zająć projektem nowelizacji prawa karnego autorstwa PO.
PO: Jest ryzyko stworzenia paramałżeństw Kancelaria premiera zalana protestami. Taka liczba w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, to wzrost o kilkaset procent.
bEKKPIIy
KOMENTARZE
(0)