Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk próbuje zatrzeć złe wrażenie

0
Podziel się:

Politolog Bartłomiej Biskup mówi, co zabolało premiera w sprawie memorandum gazowego.

Tusk próbuje zatrzeć złe wrażenie
(EAST NEWS)
bEIWLBAR

Odwołanie ministra Budzanowskiego jest próbą ratowania wizerunku premiera - uważa politolog Bartłomiej Biskup. Premier Donald Tusk zdymisjonował ministra skarbu. W jego ocenie, minister Mikołaj Budzanowski nie sprawował skutecznie kontroli nad strategiczną spółką skarbu państwa.

O swojej decyzji premier poinformował po przedstawieniu przez szefa MSW wniosków raportu w sprawie memorandum gazowego. Donald Tusk podkreślił, że podpisanie tego dokumentu bez poinformowania ministra skarbu jest _ nie do zaakceptowania _.

Doktor Bartłomiej Biskup wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że
decyzja premiera jest próbą zatarcia złego wrażenia po tym jak został zaskoczony wiadomościami o podpisaniu memorandum.

bEIWLBAT

- _ To było jasne, że ktoś poniesie konsekwencje. Tylko pytanie było kto i na jakim szczeblu. Moim zdaniem możemy jeszcze się spodziewać dalszych - mówię tu o spółkach gazowych. Premier nie może sobie na to pozwolić, żeby o czymś nie wiedzieć, a widać że było tu pewne zamieszanie. A ministrowi skarbu i tak się od jakiegoś czasu zbierało - w sprawie LOT-u, w tej sprawie, w jeszcze innych sprawach _ - ocenia Biskup.

Politolog uważa, że ta sytuacja naraziła też na szwank wizerunek premiera na arenie międzynarodowej i to miało wpływ na decyzję Donalda Tuska.

- _ Bo tu już nie tylko premier kraju coś tam może wytłumaczyć, czy nie wytłumaczyć. Natomiast kontekst jest zewnętrzny - ewidentnie rząd rosyjski tu polskie władze rozegrał. I to już może się nie uśmiechać premierowi, który bardzo dba o ten wizerunek zewnętrzny i w związku z tym być może to go bardziej zabolało niż te różne sprawy wewnętrzne, jak na przykład sprawa z Gowinem. Zresztą Gowin ma też silniejszą pozycję niż Budzanowski _ - dodaje Biskup.

Miejsce Mikołaja Budzanowskiego ma zająć dotychczasowy wiceminister administracji Włodzimierz Karpiński.

bEIWLBAZ
Czytaj więcej w Money.pl
Budzanowski kozłem ofiarnym? Tak uważa... _ W polityce często ponosi się konsekwencje nie za swoje decyzje, ale za podległych sobie ludzi _.
Będzie nowe ministerstwo energetyki? _ Tworzenie nowego resortu w skutek potknięcia dotyczącego kwestii koordynacji wewnątrz rządu byłoby absurdalne _.
Gowin chwali następcę Budzanowskiego _ To jeden z najlepszych znawców problematyki gospodarczej w PO _.
bEIWLBBu
wiadomości
wywiad
KOMENTARZE
(0)