Notowania

"Więcej pieniędzy nie ma. Inni też potrzebują pomocy"

Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiada rodzicom niepełnosprawnych dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kidawa-blonska.pl)

Budżetu państwa nie stać na wyższą podwyżkę świadczeń pielęgnacyjnych w 2014 roku. Tak rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska komentuje żądania protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy chcieliby wyższych świadczeń już teraz.

- _ Ja wiem, że to nie spełnia oczekiwań osób, które tu protestują, oczekiwań opiekunów dzieci niepełnosprawnych i dorosłych niepełnosprawnych, ale po to minister Kosiniak-Kamysz zaproponował okrągły stół, żeby dalsze ustalenia, decyzje podejmować w trakcie negocjacji, spokojnie i merytorycznie. W tej chwili budżet państwa jest jaki jest i więcej pieniędzy na pomoc nie możemy przeznaczyć _ - przekonuje Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rzecznik rządu przypomniała, że rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych nie są jedyną grupą społeczną, która wymaga pomocy.

-_ Bierzemy odpowiedzialność nie tylko za opiekunów dzieci niepełnosprawnych, ale również za pomoc każdej osobie, wszystkim grupom społecznym, które tej pomocy potrzebują. Także samotnym matkom wychowującym dzieci, osobom bezrobotnym. Tej pomocy w kraju potrzebuje bardzo dużo osób, więc niestety trzeba to sprawiedliwie dzielić _- przekonuje.

Rządowe propozycje zakładają, że od 1 maja do końca 2014 roku świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1000 złotych. W roku następnym wzrośnie do 1200 złotych, a od 2016 roku będzie wynosiło 1300 złotych netto.

Obecnie rodzice otrzymują w sumie 820 złotych - 620 złotych zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych oraz, do końca tego roku, 200 złotowy dodatek ze specjalnego programu rządowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rodzice niepełnosprawnych nie wyjdą z Sejmu Wcześniej nie wykluczali, że opuszczą budynek po głosowaniu w sprawie ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. Dlaczego zmienili zdanie?
Chcą wyższych zasiłków. Rząd ustąpi? Przed Sejmem i w Sejmie kolejny dzień protestują rodzice niepełnosprawnych dzieci i opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych.
"Premier nie wyjdzie do protestujących" Małgorzata Kidawa - Błońska mówi, że na razie nie ma planów spotkania premiera z kolejną grupą protestujących.
Tagi: świadczenia pielęgnacyjne, wiadomości, wywiad
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz