Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Wydałem instrukcję, by wspierać Polaka"

0
Podziel się

Radosław Sikorski nakazał energicznie wspierać aresztowanego aktywistę.

"Wydałem instrukcję, by wspierać Polaka"
(East News)
bEqOgpAR

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że wydał polskiej służbie konsularnej instrukcję, by energicznie wspierać aresztowanego aktywistę Greenpeace, Polaka Tomasza Dziemianczuka. Dodał, że MSZ przekazał swoje stanowisko stronie rosyjskiej.

Sikorski pytany był wczoraj w Luksemburgu, jakie działania zamierza podjąć MSZ ws. Dziemianczuka. Sąd obwodowy w Murmańsku oddalił wczoraj skargę Polaka na decyzję sądu rejonowego w tym mieście, który nakazał pozostawienie go w areszcie do 24 listopada.

_ - Wydałem od początku instrukcję naszej służbie konsularnej, aby bardzo energicznie wspierać naszego obywatela. Nasza konsul była na rozprawie i rozmawiała z panem Dziemianczukiem. Mamy nadzieję doprowadzić - i zdaje się, że się uda - do widzenia z żoną _ - powiedział szef polskiej dyplomacji.

bEqOgpAT

Sikorski podkreślił, że MSZ przekazał też swoje stanowisko stronie rosyjskiej. _ Do MSZ był wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej. - Solidaryzujemy się także z działaniami Holandii, czyli kraju armatora statku _ - powiedział minister.

Jednocześnie zaapelował ponownie, by słuchać przestróg MSZ. _ - Apeluję o to, by przestrzegać prawa kraju, w którym jako Polacy przebywamy, bo my nie mamy mocy wydobywania naszych obywateli z obcych więzień _ - podkreślił Sikorski.

Sąd podtrzymał decyzję o zastosowaniu wobec aktywisty międzynarodowej organizacji Dziemianczuka, pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, środka zapobiegawczego w postaci aresztowania na dwa miesiące. Jego adwokat wnioskował o zamianę aresztu na łagodniejszy środek zapobiegawczy, w tym kaucję w wysokości 1 mln rubli (około 31 tys. dolarów).

Sąd rejonowy w Murmańsku nakazał aresztowanie wszystkich 30 członków załogi zatrzymanego na Morzu Barentsa statku _ Arctic Sunrise _, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów. Wszyscy aresztowani zaskarżyli te decyzje. Murmański sąd obwodowy rozpoznał już 24 skargi; wszystkie odrzucił. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postawił wszystkim zarzut piractwa. Grozi im od 10 do 15 lat więzienia.

bEqOgpAZ

18 września, operując z pokładu pływającego pod holenderską banderą _ Arctic Sunrise _, działacze Greenpeace'u usiłowali wdrapać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała do Murmańska.

Aktywiści Greenpeace'u odrzucają oskarżenia o piractwo i zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a _ Arctic Sunrise _ nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polak z Greenpeace zostanie w areszcie? Opóźnia się rozpoczęcie rozprawy Polaka w Murmańsku. Dziś Sąd obwodowy ma rozpatrzyć skargę działacza Greenpeace Tomasza Dziemianczuka, na areszt.
Jest decyzja w sprawie ekologów Greenpeace Sąd Obwodowy w Murmańsku oddalił pierwsze dwie skargi zagranicznych aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace na decyzje Sądu Rejonowego w tym mieście.
Szef MSZ o działaczu Greenpeace'u Resort ma ograniczone możliwości pomocy Polakowi aresztowanemu w Rosji. - _ Nie możemy wydobyć nikogo z więzienia dlatego, że jest Polakiem _ - zaznaczył.
bEqOgpBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)