Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Z kim do PPK? Wybierz instytucję, która zainwestuje pieniądze Twoich pracowników

Przed nami ostatnie etapy wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. W tej chwili do PPK przystępują firmy zatrudniające od 20 do 249 pracowników. Od początku 2021 roku do programu zaczną dołączać mikroprzedsiębiorstwa oraz sektor finansów publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adobe Stock)
Jak działa PPK? Do pieniędzy, które wpłaca pracownik (2 proc. pensji brutto; przy najniższej krajowej można obniżyć wpłatę do 0,5 proc.), swoją część dokłada pracodawca (1,5 proc.) oraz Fundusz Pracy (240 zł rocznie plus 250 zł jednorazowej wpłaty powitalnej).

Partnerem materiału jest PKO Bank Polski.

· Wdrożenia PPK i wyboru instytucji finansowej zarządzającej funduszami nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Zawarcie umowy o PPK jest szybkie, proste i można to zrobić zdalnie.

· Wybór instytucji finansowej powinien opierać się na ocenie proponowanych warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK i ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz dotychczasowym doświadczeniu danej instytucji.

· Liderem rynku PPK jest PKO TFI z grupy PKO Banku Polskiego. PKO TFI zaufało już ponad 400 tysięcy osób i liczba ta cały czas rośnie. Zgromadzili oni łącznie blisko 750 mln zł.

Umowa o PPK? Szybko i zdalnie

Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatne środki, gromadzone przez pracowników na indywidualnych rachunkach, inwestowane z myślą o emeryturze. Oszczędzanie w PPK jest dobrowolne. W każdej chwili można do programu wejść lub z niego zrezygnować.

Jak działa PPK? Do pieniędzy, które wpłaca pracownik (2 proc. pensji brutto; przy najniższej krajowej można obniżyć wpłatę do 0,5 proc.), swoją część dokłada pracodawca (1,5 proc.) oraz Fundusz Pracy (240 zł rocznie plus 250 zł jednorazowej wpłaty powitalnej). W PPK jest już ponad 1,2 mln pracowników.

Co więcej, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy funkcjonowania programu uczestnicy PPK mogli nawet podwoić swoje oszczędności. Dzięki dopłatom i premii powitalnej ci, którzy w tym czasie wpłacili ok. 800 zł, mogą mieć na swoim koncie nawet ponad 1,8 tys. zł. Łącznie w PPK udało się już zgromadzić ponad 2 mld zł (stan na początek października br.).

W październiku do PPK przystępują firmy zatrudniające od 20 do 249 pracowników. Czas na wybór instytucji finansowej(indywidualne konta pracowników prowadzą podmioty wpisane do rejestru PFR) oraz zawarcie umowy o zarządzanie PPK mają do 27 października, a do 10 listopada muszą podpisać umowy o prowadzenie PPK z pracownikami.

W czwartym, ostatnim etapie wdrażania PPK do programu wejdą firmy zatrudniające co najmniej jedną osobę oraz sektor finansów publicznych, a więc administracja rządowa, samorządy i podległe im instytucje kultury, a także uczelnie. Najmniejsze firmy mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK najpóźniej do 23 kwietnia 2021 r., a umowy o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 maja 2021 r. Natomiast jednostki sektora finansów publicznych mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK najpóźniej do 26 marca 2021 r., a umowy o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 kwietnia 2021 r.

PPK. Ile możesz zyskać. Symulacja ekspertów PKO TFI

Działań związanych z wdrożeniem PPK nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Tym bardziej, że zawarcie umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową jest szybkie i wygodne. Wszystkie formalności można załatwić przez internet, przez Aplikację iPPK.

PPK w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych

PPK. Wdrożenie w administracji publicznej

PPK w twojej firmie lub urzędzie? Zaufaj najlepszym!

Już dziś warto się zorientować, jak działa program, jakie dane pracowników należy przygotować do umowy o prowadzenie PPK oraz sprawdzić, czy są one aktualne. To pozwoli wykluczyć ewentualne błędy np. w numerach PESEL czy danych adresowych.

Jak wdrożyć PPK? Niezbędnych informacji dostarczają materiały PKO TFI. Krótkie, instruktażowe filmy oraz webinary dostępne są na stronie https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/baza-wiedzy-o-ppk.

PKO TFI organizuje także webcasty, czyli połączenie wideokonferencji z prezentacją oraz możliwością zadawania pytań na czacie.

Przed podjęciem decyzji o wyborze instytucji finansowej warto sprawdzić jej wyniki finansowe. Pojawiające się w mediach rankingi subfunduszy PPK mogą być jednak mylące.

– Fundusze poszczególnych TFI i PTE startowały w różnym czasie. Zgodnie z ustawą, TFI i PTE zobowiązane są do kupowania różnych rodzajów papierów wartościowych, tak aby uzyskać określone proporcje akcji do obligacji. Różne momenty startu sprawiły, że wiele funduszy, nie mając akcji w swoich portfelach, mogło bez szwanku przejść przez giełdowe załamanie z przełomu I i II kwartału tego roku – tłumaczy Łukasz Kwiecień, wiceprezes zarządu PKO TFI.

Dodatkowo, dzięki zawirowaniom i opóźnieniu względem "starszych" funduszy, kupiły akcje taniej. W efekcie ich pozycja we wspominanych rankingach jest wysoka.

W większości przypadków nie jest to jednak zasługa zarządzających, a uśmiech losu, który nie będzie już tak łaskawy, kiedy wszystkie subfundusze o konkretnej dacie docelowej, np. 2025 czy 2050, będą miały strukturę zgodną z ustawową. Dlatego dotychczasowe rankingi to porównywanie gruszek do jabłek i naraża przyszłych uczestników PPK na ryzyko podjęcia niezwykle ważnej decyzji na podstawie nieadekwatnych danych ­– przekonuje Łukasz Kwiecień.

Jak więc dokonać rzetelnego porównania?

Firmy, rozważające jako potencjalnego partnera PKO TFI, mogą na przykład ocenić efektywność towarzystwa w zarządzaniu pieniędzmi klientów, obserwując wyniki subfunduszy PKO Zabezpieczenia Emerytalnego.

Są to subfundusze cyklu życia, zwane też subfunduszami zdefiniowanej daty, czyli bardzo podobne do tych, które stanowią obecnie bazę Pracowniczych Planów Kapitałowych , a którymi zarządzamy od czerwca 2012 roku, a więc już od ośmiu lat – wskazuje Łukasz Kwiecień.

Fundusze zdefiniowanej daty są dopasowane do różnych grup wiekowych. Im krótszy czas do zakończenia aktywności zawodowej, tym bardziej stabilne inwestycje. Musimy oczywiście mieć również na uwadze, że fundusze zdefiniowanej daty, na których opierają się PPK, mają dodatkowe, oprócz tych określonych w ustawie o funduszach inwestycyjnych, limity inwestycyjne, specyficzne dla siebie.

PKO TFI liderem rynku

PKO TFI jest liderem rynku PPK. S półka ma ponad 22-letnie doświadczenie na rynku inwestycyjnym. PKO TFI zarządza 35 proc. całości aktywów PPK.

Do PPK z PKO TFI przystąpiło już blisko 40 proc. firm z pierwszego etapu, zatrudniających 250 i więcej pracowników (w tym także spółki z grup kapitałowych tych największych firm). Łącznie 1,5 tys. podmiotów, reprezentujących najróżniejsze branże oraz około 400 tys. oszczędzających.

PPK - ulgi i zwolnienia podatkowe

PPK. Ulgi i zwolnienia podatkowe

Każdego miesiąca dopisują się kolejni. Od początku roku grupa ta zwiększyła się o kilkadziesiąt tysięcy osób i ciągle rośnie – wylicza Łukasz Kwiecień i dodaje: Pracownicy widzą, jak ich koleżankom i kolegom z pracy, dzięki wpłatom pracodawcy i dopłatom od państwa, rosną oszczędności. I przekonują się, że warto do programu przystąpić.

Finanse gromadzone na rachunkach PPK są pod stałą kontrolą oszczędzających. Każdy, w dowolnym momencie, może sprawdzić stan oszczędności na swoim internetowym koncie PPK, poprzez aplikację iPKO, w serwisie i-Fundusze.pllub w oddziale PKO Banku Polskiego.

Partnerem materiału jest PKO Bank Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2020

Co za bzduraUpychanie pieniędzy do dziurawego wora , z którego inflacja wyjada .

29-10-2020

I tak wstąpiłemGdyby nie to że już dwa razu ukradziono moją kasę z OFE powiedziałbym że PPK to dobry pomysł.

29-10-2020

nigdy więcejOFE o innej nazwie jak już uzbieracie w miarę rozsądne pieniądze to wam rząd ją ukradnie tak jak już to zrobił z pieniędzmi z OFE.

Rozwiń komentarze (11)