Notowania

Związki zawodowe dla każdego. Należeć mogą nawet pracownicy na "śmieciówkach"

Od 1 stycznia 2019 r. do związków zawodowych w firmach będą mogli należeć pracownicy zatrudnieni na umowach o dzieło czy zleceniach, stażyści i wolontariusze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Jacek Turczyk)

Zmiany w ustawie, które zaczynają obowiązywać z początkiem stycznia, to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że to prawo należy się wszystkim pracownikom, niezależnie od statusu umowy – o czym pisaliśmy w money.pl.

- To duża zmiana. Wszyscy będą mogli tworzyć związek zawodowy, również osoby zatrudnione w oparciu umową cywilno-prawną, stażyści, wolontariusze. Wszyscy, którzy są związani z zakładem pracy - wyjaśniała w programie "Money. To się liczy" prof. Monika Gładoch, była wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej z Pracodawców RP.

Po podpisaniu ustawy przez prezydenta związki odtrąbiły sukces. Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych zapewnia bpwiem możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych tak pracującym na umowach cywilnoprawnych jak i samozatrudnionym. Prawdo to zyskali właściwie wszyscy pracujący w firmie – również stażyści i wolontariusze.

Dotychczasowa definicja pracownika sprowadzała się do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Skutkowało to tym, że zgodnie z prawem zakładać i wstępować do związków zawodowych mogli jedynie pracownicy zatrudnieni na etatach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: związki zawodowe, prawo, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-01-2019

równowagaTo solidarność zniszczyła Kodeks PRAWA PRACY niszcząc przy tym przedsiębiorstwa rzucając na kolana naród polski zsyłając na niewolnictwo i emigracje a … Czytaj całość

01-01-2019

Al C.Mafia związkowa się będzie rozrastać. Tylko płacić składki. Bo z tego oczywiście pracownicy na śmieciówkach i wolontariusze nie zostaną zwolnieni. … Czytaj całość

01-01-2019

chodzi by ich zmuszacdo placenia skladek, jeszcze 1den. terrorystyczny bubel sejmasowych...

Rozwiń komentarze (64)