Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki centralne wyznaczą kierunek?

0
Podziel się:

Wczoraj mogliśmy zobaczyć spokojnie toczący się handel i zgodnie z oczekiwaniami prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen nie dostarczyła żadnych nowych...

Banki centralne wyznaczą kierunek?

Wczoraj mogliśmy zobaczyć spokojnie toczący się handel i zgodnie z oczekiwaniami prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen nie dostarczyła żadnych nowych argumentów przemawiających za umocnieniem dolara. Podczas swojego wystąpienia w kongresie podtrzymała jedynie swoje słowa o konieczności prowadzenia akomodacyjnej polityki, ze względu na problemy na rynku pracy oraz ciągle niską inflację. Prezes FED potwierdziła także swe słowa o przekonaniu o tym, że gospodarka będzie w tym oku rozwijać się szybciej niż w 2013. Najważniejszym elementem wystąpienia, na który czekała większość inwestorów było ucięcie spekulacji dotyczących ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Co powoduje, że wcześniejsze sygnały, które mówiły o półrocznym okresie od zakończenia QE nie są już obecnie aktualne.
Podczas sesji azjatyckiej poznaliśmy dane rynku pracy w Australii, które po raz kolejny zaskoczyły inwestorów na plus, dając dolarowi australijskiemu kolejny impuls do wzrostów. Umocnieniu AUD sprzyja w ostatnim czasie także pozytywny sentyment do transakcji typu carry trade, który także pozytywnie odbija się w ostatnim czasie na złotówce i rentowności polskich obligacji. Walutom regionu sprzyjał w nocy także lepszy od oczekiwań odczyt chińskiego bilansu handlowego, który pokazał większą od oczekiwanej nadwyżkę, doprowadzając do umocnienia AUD, NZD oraz CNY.
W Polsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się zgodnie z oczekiwaniami rynków i wcześniejszymi zapowiedziami Rady, a sam wydźwięk konferencji prasowej prezesa Belki należałoby uznać za lekko gołębi, co wspiera scenariusz utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie do końca roku, a najprawdopodobniej także do końca Q1 2015.
Dzisiejsze kalendarium zdominowane jest przez decyzje banków centralnych, które powinny wyznaczyć kierunek handlu na parach dolarowych. Pierwszą swą decyzję ogłosi Bank Anglii jednak w tym przypadku nie należy spodziewać się żadnych zmian polityki monetarnej. Ważny w świetle ostatnich dobrych odczytów będzie jednak wydźwięk komunikatu, który może rzucić więcej światła na perspektywę podwyżki stóp. Następnie poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego i o ile jeszcze kilka tygodni temu oczekiwania dalszego luzowania polityki monetarnej w stosunku do ECB były rozbudowane, ostatnie dane ze Strefy Euro spowodowały, żę nie należy oczekiwać żadnych decyzji. Kluczowa, jak ma to miejsce zazwyczaj, powinna okazać się konferencja prasowa po posiedzeniu, na której wszyscy będą się spodziewali konkretnych zapowiedzi przyszłych kroków banku. Jeżeli po raz kolejny powtórzone zostałyby zwyczajowe zapowiedzi o gotowości Banku do działania, co zawiodłoby oczekiwania, moglibyśmy zobaczyć próbę ataku EURUSD na ostatnie
szczyty na 1.3965.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)