Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ile jeszcze może wzrosnąć rand?

0
Podziel się:

Słabość dolara amerykańskiego szczególnie widoczna jest w przypadku notowań do walut gospodarek, których perspektywy w najbliższym okresie...

Ile jeszcze może wzrosnąć rand?
bEDUitqt

Słabość dolara amerykańskiego szczególnie widoczna jest w przypadku notowań do walut gospodarek, których perspektywy w najbliższym okresie przedstawiają się bardzo słabo. Można tu wymienić turecką lirę oraz południowoafrykańskiego randa.
Istotnie, ostatnie dane z rynku pracy w RPA nie napawają optymizmem. W pierwszym kwartale gospodarka ta straciła 112 tys. miejsc pracy, co sprowadziło stopę bezrobocia do poziomu 25.2%. Jedynym sektorem, w którym zatrudnienie stale rośnie jest sektor wydobywczy, co jednak nie jest do końca pozytywnym sygnałem biorąc pod uwagę siłę związków zawodowych jaką prezentowały w ostatnich latach.
Co gorsza, większość analityków wskazuje, że gospodarka RPA najtrudniejsze ma jeszcze przed sobą. Bank Centralny powinien w tym roku podnieść stopy procentowe o około 100 punktów bazowych, z uwagi na inflację znajdującą się w górnej granicy celu (3-6%). Przy niskich realnych stopach procentowych, RPA nie ma co liczyć na szeroki napływ kapitału, którego potrzebuje do finansowania potężnego deficytu na rachunku bieżącym.
Kiedy rentowności amerykańskich obligacji wzrosną, w ślad za nimi podąży globalny koszt finansowania, a tym samym gospodarki uzależnione od finansowania w USD znajdą się w sporych tarapatach.
Przeprowadzane wybory nie powinny mieć większego wpływu na wycenę randa, a przynajmniej dopóki partia ANC nie zacznie realizować obiecanych reform.
USDZAR znajduje się obecnie w okolicy 200-sesyjnej średniej kroczącej i zejście w cenach zamknięcia poniżej tego ograniczenia, otworzy drogę na poziom 10.3600, którego złamanie może sprowadzić parę do 10.2100.

bEDUitqW
KOMENTARZE
(0)