Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niskie rentowności ciążą dolarowi

0
Podziel się:

Wyższa inflacja PPI w Stanach Zjednoczonych (+0.6% m/m, wobec prognoz na poziomie 0.

Niskie rentowności ciążą dolarowi

2%) nie zdołała wpłynąć na amerykańskie rentowności, które spadały kolejną sesję z rzędu. Spadały także rentowności niemieckich obligacji, ale w mniejszym stopniu, co pozwoliło EURUSD na lekkie odreagowanie.
Podczas sesji europejskiej kilku przedstawicieli EBC wypowiedziało się w tonie podobnym do ostatniego wystąpienia Mario Draghiego. Największe zainteresowanie wzbudziło jednak wystąpienie Jensa Weidmanna, który potwierdził gotowość do działania, uzależnionego od danych makro. Jego zdaniem o tym czy inflacja jest na tyle niska, aby podjąć kolejne kroki, pokaże dyskusja w przyszłym miesiącu. Pytany o kurs euro, wydawał się być ,,mniej przejęty" niż inni przedstawiciele EBC i dodał, że gospodarka nie utrzyma w długim terminie konkurencyjności poprzez deprecjację kursu, a obecny kurs walutowy odzwierciedla wiarę w odbicie gospodarcze w Strefie Euro. Wygląda na to, że o jeden głos w EBC będzie trudno, a obniżka stóp w czerwcu nie jest przesądzona i ponownie będzie zależała od nadchodzących danych (w istocie od kilku miesięcy podejście EBC nie zmienia się).
Ci, którzy liczyli na rajd funta po publikacji raportu inflacji przez Bank Anglii mogli być mocno rozczarowani. Dokument zawierał niewiele zmian względem poprzedniego kwartału: pozostawiono prognozę inflacji na okres dwuletni na poziomie 1.9% oraz wzrostu gospodarczego na 2014. Kosmetycznej zmianie uległa prognoza PKB na 2015, z 2.7% do 2.9%. Mark Carney podczas konferencji podkreślał, że zbliżamy się do okresu stopniowego zacieśniania polityki monetarnej, bez wskazania żadnego konkretnego terminu. Jednocześnie, szef BoE starał się wymienić czynniki wymagające obecnie od władz monetarnych ostrożności, m.in. zagrożenie dla wzrostu gospodarczego, niską inflację czy problemy na rynku pracy. Raport oraz konferencja miały raczej wydźwięk gołębi i możliwe jest dalsze osłabienie funta podczas kolejnych sesji.
W nocy poznaliśmy bardzo dobre dane z Japonii. PKB w pierwszym kwartale wzrosło 1.5% (oczekiwano +1.0%). Należy pamiętać, że dane te są w pewnym stopniu zniekształcone przez kwietniową podwyżkę podatku VAT (i w związku z tym większą konsumpcją przed podwyżką), ale z pewnością dodają wiary w Japońską gospodarkę, która powinna nabrać rozpędu po nadchodzącym drugim kwartale, gdzie spodziewana jest ujemna dynamika PKB.
Podczas dzisiejszej sesji czeka nas publikacja wstępnego odczytu PKB dla Strefy Euro oraz kilka ważnych danych z USA, m.in. wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, inflacja bazowa oraz produkcja przemysłowa i indeks Philly Fed dla przemysłu.
Eurodolar znajduje się obecnie w ograniczeniu dwóch istotnych średnich kroczących, tj. 100 oraz 200-sesyjnej i wybicie poza ten obszar powinno wskazać kierunek na kolejne sesje. Z uwagi na bogaty kalendarz, można oczekiwać dziś większej zmienności.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)