Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Próba odreagowania na EURUSD

0
Podziel się:

Środa przyniosła pakiet odczytów indeksu PMI dla przemysłu i usług z krajów Strefy Euro i Stanów Zjednoczonych.

Próba odreagowania na EURUSD

Pozytywne zaskoczenie przyniosły odczyty z Niemiec i zbiorczy ze Strefy Euro, rozczarował natomiast odczyt z Francji. Wstępny odczyt PMI dla przemysłu z Niemiec wyniósł 54.2 pkt., wobec prognozy 54 pkt i 53.7 poprzednio, indeks dla usług natomiast wyniósł 55 pkt, wobec prognozy 53.5 pkt. i 53 pkt poprzednio. Z kolei PMI dla przemysłu USA wyniósł 55.4 pkt., lekko poniżej konsensusu na poziomie 56.2 pkt. W poprzednim miesiącu indeks miał wartość 55.5 pkt., co oznacza lekki spadek aktywności sektora przemysłowego w bieżącym okresie. Bardziej rozczarował jednak marcowy odczyt sprzedaży nowych domów w USA, na poziomie 384 tys. wobec spodziewanych 450 tys.
Wczorajsze publikacje makro przyniosły wyraźne umocnienie EURUSD. Przed południem kurs wytyczył tygodniowe szczyty na poziomie 1.38546, przebijając po drodze dwa ważne poziomy oporu: 1.38104, tzn. linię szczytów z października oraz grudnia ubiegłego roku, a także opór w postaci linii trendu spadkowego, z genezą 11 kwietnia. Po południu sentyment wobec wspólnej europejskiej waluty pogorszył się i wykres oddał większość z wcześniejszych wzrostów. Układ ostatnich świec może oznaczać zaczątek trendu wzrostowego, który doprowadzi kurs EURUSD do poziomu 1.3886, czyli czterotygodniowych szczytów. W przypadku korekty kurs powinien odnaleźć wsparcie na poziomie linii długoterminowego trendu wzrostowego testowanej we wrześniu i lutym.
Poza odczytami ze strefy euro i USA na uwagę zasługuje także wczorajszy odczyt wyników sprzedaży detalicznej z Kanady oraz protokół z posiedzenia Banku Anglii. Dane z Kanady, choć okazały się zgodne z konsensusem: sprzedaż detaliczna wzrosła o 0.5% m/m, sprzedaż bazowa o 0.6%, to mocno w dół skorygowano odczyty za poprzedni miesiąc, co w ogólnym rozrachunku ma negatywny wydźwięk. Dane nie wywołały jednak większego ruchu na dolarze kanadyjskim. W protokole Bank Anglii zwraca uwagę na spadającą presję inflacyjną oraz prognozuje wzrost PKB w I kw. br. na poziomie 1% i lekko poniżej 1% w II kw. GBPUSD korygował się wczoraj do 1.67625, poziomów najniższych od tygodnia.
Dzisiaj w kalendarzu makro na uwagę zasługują zaplanowane na 10 odczyty sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia z Polski oraz odczyt indeksu Ifo z Niemiec. Po południu uwaga Inwestorów przeniesie się za ocean, na 14:30 zaplanowana jest bowiem publikacja dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)