Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-kantory dobrą alternatywą dla przedsiębiorców

0
Podziel się:

Dla firm działających w branżach spedycyjnych oraz importerów i eksporterów, wymiana walut stanowi nieodzowny element działalności operacyjnej.

Dla firm działających w branżach spedycyjnych oraz importerów i eksporterów, wymiana walut stanowi nieodzowny element działalności operacyjnej. Przedsiębiorcy ci, zwłaszcza mali i średni, coraz częściej decydują się na wymianę środków pieniężnych za pośrednictwem internetowego kantoru. Wynika to z rzeczywistych korzyści, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy. W ten sposób mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

Wymieniając walutę w kantorze on line możemy ją kupić taniej i sprzedać drożej, nie tylko w porównaniu do transakcji zawieranych z bankiem, ale również ze zwykłym kantorem. Rozliczając daną transakcję po kursie oferowanym przez bank, ponoszone są wyższe koszty ze względu na wysoką różnicę pomiędzy kursem kupna a sprzedaży danej waluty (spread)
. Natomiast spready w e-kantorach są znacznie mniejsze. Wymiana walut w tradycyjnych placówkach może być czasochłonna, chociażby z tego względu na to, że trzeba wybrać się tam osobiście, a następnie udać się do banku i wpłacić środki na rachunek walutowy (jeżeli firma rozlicza się bezgotówkowo). Wymiana w internetowym kantorze jest znacznie wygodniejsza. Żeby skorzystać bowiem z tego typu rodzaju usług, wystarczy założyć konto w danym serwisie wymiany walut, zasilić utworzony rachunek i wymienić waluty. Proces ten nie jest skomplikowany. Należy jednak zwrócić uwagę, że regulamin e-kantorów narzucają pewne wymogi, które musi
spełniać użytkownik zamierzający zrealizować transakcję kupna lub sprzedaży waluty. Mianowicie z tych usług mogą korzystać zazwyczaj tylko i wyłącznie firmy mające status rezydenta. Warto jednak mieć na uwadze, że wymóg ten dotyczy również osób fizycznych.

Warto pamiętać też o ewentualnych dodatkowych kosztach. Wymiana waluty w internetowym kantorze może się wiązać z dodatkowymi kosztami przelewu środków do banku na rachunek walutowy (jeżeli bank firmy nie współpracuje z bankiem e-kantora) oraz kosztami transakcyjnymi. Ponadto ich działalność nie jest regulowana przepisami prawa, a w przypadku dużych transakcji, wymiana waluty może odbywać się w kilku transzach. Przy czym należy podkreślić, że jednorazowa wartość transakcji nie może przewyższać 15 000 EUR, przeliczonej według obowiązującego na dzień wymiany kursu średniego NBP. Takie ograniczenie narzuca ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Warto zwrócić uwagę, że im wyższa kwota wymiany, tym relatywnie opłaty maleją, natomiast koszty transakcyjne oscylują w granicy kilku promili. Wydaje się zatem, że wszelkie niedogodności kompensowane są atrakcyjnymi, niskimi spreadami.

Ponadto małe i średnie przedsiębiorstwa są zbyt małe, aby negocjować w banku bardziej korzystne warunki wymiany waluty. Natomiast kantory internetowe chętnie biorą udział w tego typu rozmowach. Nierzadko udzielają dodatkowych rabatów, co może zwiększyć potencjalne oszczędności. W związku z powyższym, wydaje się zatem, że wymianą walut w kantorze on line powinny być zainteresowane również firmy posiadające kredyty w euro lub frankach albo mające leasing zaciągnięty w obcej walucie.

Dla zobrazowania skali oszczędności na wymianie walut, warto porównać dwie firmy z tą różnicą, że jedna z nich w ciągu roku korzysta z wymiany walut w banku, druga zaś w kantorze on line. Przedsiębiorstwa te importują produkty z krajów strefy euro, z tego też względu mają zaciągnięty kredyt walutowy w EUR, z którego finansują rozbudowę magazynu. Dodatkowo firmy posiadają samochód służbowy w walutowym leasingu operacyjnym. Miesięcznie rata kredytu wraz z odsetkami wynosi 1 200 EUR, natomiast koszt samochodu wynosi 500 CHF miesięcznie. Co miesiąc przedsiębiorstwa te importują towar o wartości 16 000 EUR. Bank oferuje sprzedaż EUR po cenie 4,2529 PLN oraz CHF po 3,3705 PLN, w e-kantorze cena tych walut to odpowiednio 4,1495 PLN oraz 3,3705. W przeliczeniu wydatków po bankowym kursie, miesięczny wydatek firmy to 74 882,08 PLN, natomiast po kursie kantora 73 056,65 PLN (dla uproszczenia obliczeń pominięto koszty transakcyjne). Miesięczne oszczędności na walutach
wynoszą zatem 1 825,43 PLN, w skali roku daje to 21 905,16 PLN. Te kilkadziesiąt tysięcy może usprawnić płynność finansową firmy. Zwłaszcza, gdy istotnie jest odczuwalne spowolnienie gospodarcze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)