Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bernanke gotowy do wspierania gospodarki USA

0
Podziel się:

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła na rynku walutowym sporo emocji. Inwestorzy czekali najpierw na odczyt dotyczący dynamiki PKB w USA za II kw., która okazała się być niecno wyższa niż prognozowano.

Bernanke gotowy do wspierania gospodarki USA

Lepsze dane z USA

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła na rynku walutowym sporo emocji. Inwestorzy czekali najpierw na odczyt dotyczący dynamiki PKB w USA za II kw., która okazała się być niecno wyższa niż prognozowano. Ponadto mogliśmy wysłuchać wypowiedzi przewodniczącego FED, który stwierdził, że jeśli perspektywy się pogorszą, to FED jest gotów nadal wspierać gospodarkę Stanów Zjednoczonych uruchamiając kolejne programy płynnościowe. Rynek zareagował na tę wypowiedź pewnym osłabieniem dolara, dzięki czemu dziś rano kurs EUR/USD znajduje się w pobliżu 1,2740. Warto dodać, że dobre nastroje panowały też na parkietach giełdowych, co może dziś wspierać ryzykowne waluty.

Spadki par złotowych

Piątkowe wydarzenia makroekonomiczne miały wpływ także na zachowanie par złotowych. Lepsze od oczekiwań dane o amerykańskim PKB polepszyły nastroje inwestorów, dzięki czemu polska waluta zyskiwała na wartości. Dodatkowe osłabienie dolara wywołane słowami Bernanke pomogło obniżyć kurs USD/PLN jeszcze bardziej, dzięki czemu para ta dotarła do wsparcia na poziomie 3,10 (dziś rano znajdujemy się nieco wyżej, bo na 3,1110). Dobre nastroje sprzyjały również umacnianiu złotego wobec euro, dzięki czemu dziś rano kurs EUR/PLN wynosi 3,9640. Należy pamiętać, że dzisiejsze zachowanie złotego może być uzależnione od porannych danych z Polski.

PKB z Polski

Nowy tydzień rozpoczniemy przede wszystkim publikacją danych o dynamice PKB za II kw. w Polsce (godzina 10:00). Oczekiwania rynkowe wskazują, że ma ona wynieść 3,2% r/r, a zatem nieco lepiej niż poprzednio, gdy było to 3%. Natomiast na godzinę 14:30 zaplanowano publikację dynamiki wydatków konsumentów w USA. Spodziewany odczyt to 0,3% m/m, czyli również nieco lepiej w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy wyniosła 0,0%.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)