Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bilans danych makro ujemny dla dolara

0
Podziel się:

Wtorek obfitował w publikacje makroekonomiczne, jednak ich bilans był ujemny dla dolara, który stracił w relacji do euro.

Wartość niemieckiego wskaźnika ZEW, która w październiku zanotowała spadek do -27,4 pkt (oczekiwane -20,0 pkt) nie zaszkodziła unijnej walucie, gdyż została z nawiązką zrekompensowana za sprawą produkcji przemysłowej, która wzrosła w strefie euro w VIII o 1,8% mdm i 5,4% rdr wobec oczekiwań odpowiednio na poziomie 1,4% i 4,0%. Finalny odczyt wskaźnika inflacji strefy euro we IX wniósł korektę jej poziomu do 1,7% w ujęciu rocznym (poprzednio 2,3%), natomiast inflacja bazowa za ten sam okres wyniosła 1,5% pozostając na niezmienionym poziomie.

Kolejna porcja danych dotyczyła rynku amerykańskiego, gdzie we IX w ujęciu miesięcznym o 0,6% wzrosła inflacja bazowa, co sprawiło, że perspektywa ewentualnych obniżek stóp procentowych w USA stała się obecnie mało realna.

Pozytywnym zaskoczeniem dla rynku było zwiększenie się napływów kapitałowych do USA, które nastąpiło w sierpniu i wyniosło 116 mld USD wobec oczekiwań na poziomie 50 mld USD. Korzystny wydźwięk tych danych został jednak zniwelowany za sprawą spowolnienia amerykańskiej produkcji przemysłowej, która zanotowała we IX w ujęciu miesięcznym spadek o 0,6%. Z tego względu przeważył sentyment do euro, a kurs EUR/USD o godz. 16.50 znajdował się na poziomie 1,2540.

W kraju ponowne zawiązanie koalicji rządowej nie miało pozytywnego wpływu na rynek, który w ostatnim czasie z pewnym dystansem patrzył na politykę. Koalicjanci przyjęli dzisiaj budżet, który został skierowany do dalszych prac w komisji finansów, i odrzucili wniosek o samorozwiązanie sejmu. Według zapewnień A Leppera, Samoobrona nie będzie domagać się zwiększenia wydatków powyżej poziomów ustalonych w rządowym projekcie budżetu i deklaruje gotowość utrzymania kotwicy budżetowej na poziomie 30 mld złotych.

Podczas sejmowych prac nad budżetem może jednak dojść do przesunięć funduszy pomiędzy resortami. Poranne osłabienie złotego, spowodowane spadkami w regionie, zostało zniwelowane w godzinach popołudniowych za sprawą osłabienia dolara na rynku międzynarodowym. O godz. 16.30 za euro płacono 3,8840, a za dolara 3,0950 złotego.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)