Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

BoJ nie interweniował

0
Podziel się:

Wydarzeniem godnym odnotowania jest spadek kursu USDJPY do poziomu 99,97-100,03 (zależnie od źródła kwotowań).

Wydarzeniem godnym odnotowania jest spadek kursu USDJPY do poziomu 99,97-100,03 (zależnie od źródła kwotowań).

Został spowodowany wzrostem awersji do ryzyka po tym jak jeden z funduszy hedgingowych grupy Carlyle, notowanej w Amsterdamie, ogłosił niemożność spłaty długu wartego około 16,5 mld USD, który powstał w wyniku załamania rynku obligacji zabezpieczonych kredytami hipotecznymi.

Sytuacja jest bardzo napięta, gdyż Japonia zwykle interweniowała przy poziomie 100 USDJPY (działo się tak przy wszystkich 4 okazjach od 1995 roku, gdy kurs dolarjena osiągał to minimum) aby wspomóc swoich eksporterów.

Menedżerowie z Toyoty już narzekają, że będą zmuszeni ciąć koszty, a dalsza aprecjacja jena stawia ich prawie ,,pod ścianą". Spadek wartości dolara do większości kwotowanych walut sprawił, że Centralny Bank Jordanii ogłosił zamiar redukcji udziału USD w swoich rezerwach walutowych. Wielu ekonomistów uważa obecnie, że okres strukturalnej słabości dolara może przeciągnąć się poza pierwszą połowę tego roku.

Wskaźniki techniczne na wszystkich parach dolarowych już od około tygodnia wskazują na przegrzanie rynku, ale nie przywiązywałbym do nich zbyt dużej wagi - teraz dla dolara kluczowe są zmiany oczekiwań inwestorów co do przyszłości amerykańskiej gospodarki.

Przy ogromnym deficycie w wymianie handlowej z zagranicą ograniczenie popytu na aktywa denominowane w amerykańskiej walucie oznaczać będzie dalsze poważne osłabienie dolara.

Złoty może być dziś w nieco gorszej sytuacji, gdyż awersja do ryzyka po upadku Carlyle na pewno wzrośnie; eurozłoty ma na otwarciu wyraźnie ,,wzrostowe nastawienie", również CHFPLN powinien piąć się w górę. Jedynym czynnikiem kontrującym taki rozwój wypadków byłby kolejny dzień wzrostów na GPW, ale tutaj raczej nie należy spodziewać się cudów - twarde realia i logika funkcjonowania rynku przemawiają raczej za spadkami na warszawskim parkiecie - nerwowość inwestorów i rozmiar strat Carlyle zapewne przełożą się na pogorszenie sentymentu w regionie.

W kalendarzu danych makroekonomicznych kluczową pozycję zajmuje raport o sprzedaży detalicznej w USA - większość banków koryguje w dół swoje prognozy (co ciekawe, przodują w tym banki szczególnie dotknięte stratami w sektorze subprime mortgages), najprawdopodobniej odczyt powiększy grono ekonomistów oczekujących pogłębiającej się recesji w USA, więc ,,zielony" może dziś dalej osłabić się, targetem na EURUSD staje się poziom 1,57.

O godzinie 14:00 dane o CPI podaje GUS, jest bardzo prawdopodobne, że tempo wzrostu cen przyspiesza do 4,5% - 4,6% r/r; dalsze przyspieszenie inflacji, na które w Polsce poza czynnikami podażowymi (żywność, energia, surowce) wpływ mają również popytowe (żądania podwyżek) może prowadzić do niepokoju na giełdzie - obecnie oczekiwalibyśmy przy tak wysokich odczytach, że RPP nie poprzestanie na podnoszeniu stopy do poziomu 6%, ale wprowadzi przynajmniej jeszcze jedną podwyżkę, do 6,25%.

Krótkoterminowo zatem złoty może zyskać po tej publikacji, o ile krzywa zerokuponowa zacznie wyraźnie przesuwać się w górę. Również o 14:00 decyzja w sprawie stóp w Szwajcarii, nie oczekujemy zmian.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)