Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brak pewności co do programu płynnościowego w USA

0
Podziel się:

Opublikowane wczoraj dane makro pomagały podtrzymać ruch spadkowy na głównej parze walutowej. Aktualne odczyty okazywały się wyższe od prognoz, co rozbudza nadzieje inwestorów na polepszenie sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych.

Brak pewności co do programu płynnościowego w USA

Chwilowe powstrzymanie spadków

Opublikowane wczoraj dane makro pomagały podtrzymać ruch spadkowy na głównej parze walutowej. Aktualne odczyty okazywały się wyższe od prognoz, co rozbudza nadzieje inwestorów na polepszenie sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Ponadto pojawiają się wątpliwości co do wielkości programu płynnościowego, który może być uruchomiony w USA. Skutkiem jest wycofywanie przez część inwestorów kapitału z ryzykownych aktywów i powrót do dolara. Główna para utrzymuje się obecnie na poziomie 1,3830, choć warto zauważyć, że w trakcie sesji azjatyckiej notowaliśmy już poziomy poniżej 1,3750.

Reakcja na decyzję RPP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała wczoraj o pozostawieniu stopy referencyjnej na poprzednim poziomie, czyli 3,5%. Jednocześnie podjęto decyzję o zwiększeniu stopy rezerw obowiązkowych do poziomu 3,5%, jednak dopiero od początku przyszłego roku. Prezes NBP w komentarzu do decyzji powiedział, że Rada nie obawia się trwałego wzrostu inflacji, a dodatkowo według Belki istnieje możliwość pewnej dalszej aprecjacji złotego. RPP obawia się natomiast, że wzrost gospodarczy na świecie może w najbliższym czasie osłabnąć, co dodatkowo potwierdzało słuszność utrzymania stopy referencyjnej na stałym poziomie. Złoty w reakcji na tę decyzję osłabił się nieco, bo kurs USD/PLN wynosi obecnie 2,86, a kurs EUR/PLN 3,9570.

Tylko zasiłki dla bezrobotnych

Jedyną istotną informacją w dniu dzisiejszym będą cotygodniowe dane o liczbie nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA. Poznamy je tradycyjnie o godzinie 14:30, a tym razem spodziewany jest odczyt na poziomie 453 tys., a zatem tylko symbolicznie wyższy niż poprzednie 452 tys. W przypadku większego odchylenia można oczekiwać nieco wyraźniejszej reakcji rynku.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)