Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciąg dalszy korekty na złotym

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację zniżki notowań złotego, głównie za sprawą pogorszenia nastroju wokół rynków wschodzących.

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację zniżki notowań złotego, głównie za sprawą pogorszenia nastroju wokół rynków wschodzących.

Powodem wyprzedaży aktywów emerging markets, w tym polskich obligacji, okazało się być napięcie wokół Turcji. Niepokój inwestorów wywołało obniżenie przez agencję ratingową Fitch perspektywy oceny wiarygodności kredytowej tego kraju z „pozytywnej" do „stabilnej". Ponadto, w związku z brakiem impulsów w postaci krajowych publikacji danych makroekonomicznych, złoty nadal pozostaje pod wpływem sytuacji na rynku międzynarodowym, gdzie w dalszym ciągu umacniający się dolar skłania inwestorów do realizacji zysków na PLN. Odreagowanie ubiegłotygodniowych rekordowych notowań nie jest większym zaskoczeniem dla rynku i wynika w dużej mierze z przesłanek analizy technicznej. Czynniki te przełożyły się na zniżkę notowań złotego i kurs EUR/PLN sięgnął poziomu 3,77, a USD/PLN przełamał ważny poziom 2,7850. Na kolejnych sesjach nasza waluta nadal będzie pod wpływem sytuacji w regionie oraz notowań dolara i spodziewamy się, że pod koniec tygodnia na rynku złotego będzie przeważała nadal podaż.

Wydarzeniem dnia na rynku międzynarodowym były decyzje ECB oraz Banku Anglii odnośnie stóp procentowych. Decyzje władz monetarnych okazały się być zgodne z oczekiwaniami rynku i ECB pozostawił koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, zaś Bank Anglii podniósł stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Emocje inwestorów wzbudził komunikat szefa ECB Jean-Claude Tricheta, na którym padło, sugerujące możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych. Było to w znacznym stopniu jednak już zdyskontowane przez rynek i nie przełożyło się na umocnienie wspólnej waluty. Ponadto poznaliśmy dziś dwie publikacje zza Oceanu. Okazało się, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do poziomu 297 tys. wobec oczekiwań na poziomie 315 tys. Z kolei dane o amerykańskim deficycie handlowym rozczarowały część inwestorów, gdyż wzrósł on do poziomu 63,89 mld USD. Mimo nieco słabszych danych na dzisiejszej sesji obserwowaliśmy dalsze umacnianie się amerykańskiej waluty i kurs EUR/USD o godzinie 16.30 znalazł się
blisko ważnego wsparcia na poziomie 1,3500, a jego przełamanie sugerowałoby możliwość pogłębienia korekty EUR/USD.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)