Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciekawy tydzień na walutach

0
Podziel się:

Kończący się tydzień to w głównej mierze okres napływu lepszych wiadomości makroekonomicznych ze Strefy Euro.

Ciekawy tydzień na walutach

Na początku pozytywnie inwestorów zaskoczył indeks ZEW, którego wartość wzrosła niespodziewanie do poziomu 13 pkt. Później na rynek napłynęły informacje o mocniejszych od oczekiwań wzrostach indeksów PMI dla sektora produkcyjnego (do poziomu 36,7 pkt.) oraz usługowego (do poziomu 43,1 pkt.). Ponadto nieco mniej spadła dynamika zamówień przemysłowych (aktualny odczyt wyniósł -34,5% r/r przy oczekiwaniach -34,8%), a indeks instytutu Ifo osiągnął wartość 83,7 pkt.

...a negatywnie z USA

Z drugiej strony pojawiały się kiepskie wiadomości ze Stanów Zjednoczonych. Sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła mocniej od oczekiwań, bo do poziomu 4,57 mln, liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 640 tys., a liczba sprzedanych domów na rynku pierwotnym spadła do 356 tys. Należy jednak zauważyć, że dynamika zamówień na dobra trwałego użytku okazała się być lepsza od prognoz, bo wyniosła -0,8% m/m.

Banki ogłaszały wyniki

Innym pozytywnym zaskoczeniem z gospodarki amerykańskiej były wyniki niektórych banków. Przykładowo Bank of America ogłosił wyniki zdecydowanie lepsze od prognoz (oczekiwano 3 centów na akcję, zysk wyniósł 44 centy). Innym przykładem może być bank Wells Fargo, choć tutaj zysk nie był aż tak znaczący. Niestety pozostałe spółki prezentowały mieszane wyniki, dlatego inwestorzy nie otrzymali impulsów do znacznego zwiększenia popytu na akcje.

Byki przeważały na rynku

Przewaga pozytywnych wiadomości ze Strefy Euro przyniosła widoczną reakcję na rynku walutowym. Pomijając poniedziałkową sesję przez cały tydzień kurs EUR/USD przesuwał się coraz wyżej. Najbardziej było to widoczne podczas ostatnich sesji, gdy euro zyskało prawie 3 centy. Ostatecznie kurs eurodolara znalazł się w rejonie poziomu 1,3280, co jest tygodniowym maksimum.

Dobre wiadomości z Polski...

Z polskiej gospodarki napływały w większości pozytywne wiadomości. Przede wszystkim GUS zrewidował dynamikę produkcji przemysłowej za 2008 rok w górę do poziomu 4,9% r/r. Ponadto dynamika produkcji przemysłowej okazała się być wyższa niż wskazywały na to prognozy (wyniosła -2% r/r). Dodatkowo inflacja bazowa wyniosła 2,5% r/r (oczekiwano 2,3%).

...a mimo to złoty osłabł

Niestety te dobre wiadomości nie pomogły naszej walucie, gdyż w porównaniu do początku tygodnia znajdujemy się wyraźnie wyżej na parach złotówkowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spadek wartości złotego nastąpił w czasie, gdy kurs EUR/USD wzrastał, co do tej pory oznaczało spadek awersji do ryzyka, a to sprzyjało naszej walucie. Dlatego należy obecnie bacznie obserwować kolejne sesje, gdyż może się okazać, że ewentualne spadki głównej pary przyczynią się do pogłębienia strat złotego.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)