Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy dolar przejdzie do ofensywy?

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja przyniosła stabilizację na rynku złotego. Agresywniejszemu zajmowaniu pozycji nie sprzyjał brak krajowych publikacji danych makroekonomicznych.

Dzisiejsza sesja przyniosła stabilizację na rynku złotego. Agresywniejszemu zajmowaniu pozycji nie sprzyjał brak krajowych publikacji danych makroekonomicznych.

Zakres wahań na parze EUR/PLN był ograniczony przez pasmo 3,74-3,7550, natomiast kurs USD/PLN znajdował się w przedziale 2,7150-2,7250. Inwestorzy wyczekują na czwartkową publikację dotyczącą produkcji przemysłowej za czerwiec. Informacje te w połączeniu z figurą dotyczącą dynamiki płac na poziomie 9,3proc. r/r pozwolą nakreślić dalsze perspektywy poczynań naszych władz monetarnych.

Spadek wydajności w naszej gospodarce może ponownie okazać się czynnikiem proinflacyjnym. Członek RPP A. Sławiński wyraził pogląd zgodnie z którym nasze władze monetarne mając na uwadze wysoki wzrost płac będą kontynuować proces zaostrzania polityki monetarnej. Przypomnijmy, że rynek spodziewa się obecnie dwóch podwyżek kosztu pieniądza w tym roku. Nie bez znaczenia pozostaje sytuacja na rynku międzynarodowym. Złotego wspiera w dalszym ciągu mocne euro oraz słabszy jen, który stymuluje realizacje strategii opartych o „carry trade". Oczy inwestorów będą w dalszym ciągu zwrócone na raporty danych makroekonomicznych z USA. O godzinie 15:30 jedno euro wyceniano na 3,75, natomiast dolar kosztował 2,72.

Z kolei sesja na rynku międzynarodowym obfitowała w publikacje danych makroekonomicznych. Spadek indeksu ZEW w lipcu do poziomu 10,4pkt. z pułapu 20,3pkt. miesiąc wcześniej, zaowocował zniżką kursu EUR/USD do poziomu 1,3760. Kolejne godziny przyniosły podtrzymanie negatywnego sentymentu do USD i kurs głównej pary walutowej ponownie testował opór 1,38. Prodolarowy wydźwięk miały dane o inflacji PPI core r/r w czerwcu, której odczyt sięgnął 1,8proc. r/r wobec poprzedniego odczytu na poziomie 1,6proc. r/r. W dobry nastrój inwestujących w USD wprawiła figura dotycząca napływu kapitału netto w maju, która przekroczyła oczekiwania rynku aż o 56,1mld USD i sięgnęła 126mld USD.

Pozytywny wydźwięk miał także raport o amerykańskiej produkcji przemysłowej w czerwcu, której dynamika wyniosła 0,5proc. wobec oczekiwań rzędu 0,4proc. Na rynek napłyną jeszcze w godzinach wieczornych dane o wskaźniku nastroju na rynku nieruchomości NAHB w lipcu. Seria pozytywnych dla dolara sygnałów z amerykańskiej gospodarki potwierdza wcześniejsze wypowiedzi szefa FED zgodnie z którymi tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce pozostaje umiarkowane, a głównym zagrożeniem pozostaje inflacja. Kluczowym wydarzeniem jutrzejszej sesji będzie wystąpienie B.Bernanke w Kongresie, które pozwoli inwestorom określić perspektywy dalszej polityki monetarnej w USA. O godzinie 15:30 kurs EUR/USD wynosił 1,3780.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)