Notowania

dziś w money
09.08.2011 17:21

Czy Fed uspokoi rynki finansowe?

Szybkie spojrzenie na rynki pokazuje, że dzisiaj dolar był słabszy względem głównych walut.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rynek surowców po rannych spadkach, po południu zaczął odrabiać straty. Jednocześnie złoto po ustanowieniu szczytu w okolicach 1780 USD za uncję zaczęło spadać. Nie można tego powiedzieć o japońskim jenie i szwajcarskim franku, które nadal pozostawały dość mocne. Jednocześnie widać było ucieczkę z rynków wschodzących, na czym wyraźnie stracił dzisiaj złoty - chociaż po południu zdołał odrobić większość strat.

Niemniej trzeba odnotować, iż za franka płacono dzisiaj historyczne 3,92 zł, a euro ustanowiło lokalny szczyt w rejonie 4,12 zł. Na rynku spekuluje się, iż Ben Bernanke ogłosi dzisiaj oświadczenie, jeszcze przed publikacją oficjalnego komunikatu FED o godz. 20:15.

Teoretycznie sygnalizowanie możliwości QE3 już dzisiaj jest mało prawdopodobne, ale FED zdaje sobie sprawę, iż w sytuacji rozczarowania rynków, o prawdziwy krach będzie bardzo łatwo. Wydaje się, że członkowie FED będą chcieli dzisiaj przede wszystkim wywrzeć mocny przekaz werbalny - sugerując mocno gołębie nastawienie banku centralnego i utrzymanie stóp procentowych przez _ bardzo długi _ czas (z tego łatwo będzie przejść do QE3), a także wyrażając gotowość do zapewnienia odpowiedniej płynności rynkom finansowym i nie wykluczając skoordynowanych działań z innymi bankami centralnymi.

Oczywiście, jeżeli za tym musiałyby pójść rzeczywiste interwencje na rynku - tutaj FED mógłby wesprzeć w działaniach Bank Japonii i Narodowy Bank Szwajcarii.

EUR/USD: Postawienie prognozy jest bardzo trudne. Niemniej to, że EUR/USD nie poszedł dzisiaj mocno w dół, może sugerować, iż w przypadku, kiedy rynek _ kupi _ wieczorną retorykę FED, będziemy świadkami wyraźnej zwyżki EUR/USD (powrotu w okolice 1,44 i próby naruszenia tych poziomów). Mocne wsparcie to 1,4150, kolejne to strefa 1,4050-1,4100. W kolejnych dniach najpewniej utrzyma się tak wyraźna zmienność notowań, tym samym trudno może być o zdefiniowanie wyraźnego trendu.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz