Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane o zatrudnieniu w USA w centrum uwagi

0
Podziel się:

Wczorajsza decyzja ECB o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 2% jest tylko przystankiem w cyklu rozluźniania polityki monetarnej.

Strefa euro znajduje się w stanie głębokiego spowolnienie gospodarczego, a inflacja jest na bardzo niskim poziomie, co przemawia za dalszymi cięciami stóp. Na konferencji prasowej Trichet dał jednak do zrozumienia, że kolejnej obniżki stóp możemy oczekiwać już na marcowym posiedzeniu. Nie należy jednak spodziewać się agresywnych działań, gdyż jak powiedział szef ECB poziom stóp bliski zeru nie jest 'odpowiedni' dla strefy euro w tym momencie. Euro pozostawało pod presją w stosunku do funta i dolara, po publikacji słabszych danych z USA wskazujących na wzrost liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych, a także spadku zamówień na dobra trwałego użytku.

Bank Anglii nie zaskoczył rynku i obniżył główną stopę procentową o kolejne 50pb do poziomu 1,0%. Decyzja została bardzo pozytywnie odebrana przez rynek, jako iż gospodarka brytyjska będąca w bardzo słabej kondycji potrzebuje takich działań ze strony władz monetarnych. Waluta brytyjska zyskiwała na wartości ustanawiając nowe maksimum lokalne, co zwiększyło szansę na rozszerzenie się obecnego ruchu wzrostowego w okolice 1,50.

W dniu dzisiejszym w centrum uwagi pozostają dane z gospodarki amerykańskiej o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Analitycy spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia oraz ubytku liczby miejsc pracy o około 500tys. Słabsze dane z pewnością popsują nieco lepsze nastroje, jakie utrzymywały się na giełdach w dniu wczorajszym. Inwestorzy mają nadzieję, że plan ratunkowy dla sektora bankowego, który ogłosi w przyszłym tygodniu prezydent USA sprawi, że banki znów będą pożyczać pieniądze. Oprócz tego istotne będą dane o produkcji przemysłowej z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Na rynku krajowym dzień przebiegał dość spokojnie. Złoty konsolidował się w okolicach minimum, po czym nastąpiło odreagowania silnych środowych ruchów. Eurozłoty zbliża się w rejon wsparcia. Pierwsze z nich znajduje się w okolicy 4,55, a kolejne to poziom 4,5040 gdzie znajduje się 50% zniesienia ostatniej podfali wzrostowej z poziomu 4,3016 na 4,7064. W okolicy 4,50 przebiega też krótkoterminowa linia trendu oraz 100-okreswa średnia na wykresie godzinowym, wobec czego to jest dość ważny poziom. Jak na razie pozostajemy w trendzie wzrostowym na EURPLN, tak więc wszelkie korekty powinny być w dalszym ciągu wykorzystywane do zajmowania krótkich pozycji złotym. Z wczorajszych wypowiedzi jednego z członków RPP - Jana Czekaja- wynika, że głównym tematem jest obecnie osłabiający się złoty i od kursu krajowej waluty w dużej mierze zależy przyszła decyzja w sprawie stóp.

Sentyment do europejskiej waluty pozostaje słaby. Euro w dnu wczorajszym traciło na wartości zarówno w stosunku do dolara, jak i funta. Sytuacji nie poprawiają słabe dane napływające ze strefy euro, a także perspektywy kolejnych obniżek stóp procentowych w strefie euro. Obecnie prze jednymi z najważniejszych danych w miesięcy - NFP- eurodolar pozostaje w dość wąskim zakresie wahań. Sytuacja techniczna wskazuje na to, że mogą być testowane okolice 1,2700. Spodziewamy się, że wybicie z zakresu 1,2650-1,2950 przyczyni się do silniejszego ruchu na tej parze. Najbliższe wsparcie to minimum z 2 lutego tego roku, a najbliższy opór to okolice 1,2855.

GBPUSD
Po oczekiwanej obniżce stóp procentowych o 50pb waluta brytyjska zachowywała się bardzo dobrze, kontynuując umacnianie się w okolice 1,4660. W dniu dzisiejszym nastąpił test tych okolic oporu wynikających z 61,8% zniesienia fib i kurs GBPUSD wzrasta w okolice linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych, która wyznacza pierwszy opór w okolicy 1,4890. Jeśli nieco lepszy sentyment do funta zostanie utrzymany, to jest bardzo prawdopodobny test okolic 1,50. Dotychczasowe obniżki powinny mieć już znaczący wpływ na gospodarkę, tak więc możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach zakończenia cyklu rozluźniania polityki monetarnej, co ma obecnie pozytywny wpływ na funta. Wsparcie wyznacza rejon 1,4880-1,4530.

USDJPY

Nieco lepszy sentyment goszczący na rynkach akcji w dniu wczorajszym, a także mocny dolar wpływają wzrost kursu USDJPY. W okolicach 87,10 obserwujemy formacje podwójnego dna na wykresie godzinowym, co może być zapowiedzią większego ruchu wzrostowego na tej parze. Obecnie testowana jest linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych. Skuteczny test tego oporu może przyczynić się do osłabienia jena w okolice 95,00.

komentarze walutowe
dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)