Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Dane pomagają dolarowi

0
Podziel się:

Dolar jest najmocniejszy wobec euro od tygodnia. Po serii ważnych i korzystniejszych od oczekiwań informacji z USA dolar odzyskał część strat wobec euro.

Dolar jest najmocniejszy wobec euro od tygodnia. Po serii ważnych i korzystniejszych od oczekiwań informacji z USA dolar odzyskał część strat wobec euro.

Osiągnął nawet 1,5570 EURUSD.

Amerykańskiej walucie pomagają również wypowiedzi członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego, którzy ostrzegają, że europejska gospodarka nie uniknie odczucia skutków kryzysu finansowego w Stanach.

Inwestorzy skłaniają się ku opinii, że publikowane w najbliższym okresie dane makroekonomiczne z Eurolandu będą na tyle niekorzystne, że będziemy mogli nastawiać się na pierwsze cięcia stóp procentowych w strefie euro już pod koniec tego półrocza.

Dziś w kalendarzu dwie istotne publikacje z Eurolandu: indeks PMI w sektorze produkcyjnym oraz indeks PMI w sektorze usług (dane wstępne za marzec). Prognozy mówią o 51,9 pkt. dla PMI w sektorze produkcyjnym i 52 pkt. dla sektora usług. W lutym obydwa indeksy osiągnęły poziom 52,3 pkt.

Jednym z powodów, z których gospodarka strefy euro może tracić dynamikę jest silne euro. Tempo umacniania się wspólnej waluty w ostatnim czasie mogło spowodować przejściowe trudności dla europejskich eksporterów, którzy potrzebują więcej czasu, aby dostosować się do zmian.

Pozostałe publikacje danych makroekonomicznych to - o 10:30 - sprzedaż detaliczna oraz podaż pieniądza w Wielkiej Brytanii (dane za luty). Przewiduje się, że sprzedaż detaliczna spadła o 0,2% w ujęciu miesięcznym (lecz wzrosła o 3,6% w ujęciu rocznym) oraz że podaż pieniądza wzrosła o 12,9% w ujęciu rocznym.

Od 13:30 rozpocznie się publikacja danych ze Stanów Zjednoczonych. O tej godzinie poznamy dane o liczbie noworejestrowanych bezrobotnych (prognozuje się 360 tys.), o 15:00 zaś podane zostaną odczyty indeksu Fed z Filadelfii oraz indeksu wskaźników wyprzedzających. Poprzednia publikacja indeksu Fed z Filadelfii (-24 pkt.) spowodowała znaczne zawirowania na rynkach finansowych i osłabienie dolara.

Obecnie przewiduje się odczyt na poziomie -18,3 pkt. Indeks wskaźników wyprzedzających spadnie według analityków o 0.3%.

Dziś o poranku nastroje na dalekowschodnich giełdach są mieszane: w Chinach giełdy odnotowują wzrosty, w Hong Kongu jednak HangSeng traci 3,5%. Giełdy japońskie dziś nie pracują z powodu święta równonocy wiosennej.

Wczorajsza publikacja danych o dynamice produkcji przemysłowej w Polsce wywołała komentarze, w których przekonywano, że wreszcie możemy być spokojni o inflację, ponieważ wzrost produktywności pracy jest szybszy niż wzrost płac.

Komentujący zapominają jednak, że do produkcji potrzebna jest nie tylko praca, ale również kapitał, którego udział w przyroście wartości wytworzonej produkcji wynosi ponad 30%. Wynagrodzenia pracowników wciąż rosną szybciej niż produktywność pracy.

Dziś na rynku złotego rozpoczynamy od osłabienia naszej waluty zarówno wobec euro, jak i dolara. Dzieje się tak głównie wskutek wzrostu wartości _ greenbacka _ i obaw, że europejska gospodarka zwolni. Kondycja gospodarki polskiej natomiast bardzo mocno zależy od tego, jak radzi sobie Europa Zachodnia.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)