Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dane z rynku pracy wzmocniły dolara

0
Podziel się:

W południe inwestorzy poznali dość niepokojące dane dotyczące niemieckiego przemysłu, w którym dynamika produkcji nie zmieniła się w styczniu w ujęciu miesięcznym.

Dane z rynku pracy wzmocniły dolara

Raport z amerykańskiego rynku pracy wpisały się w serię optymistycznych odczytów z największej gospodarki świata, które obserwujemy od kilku tygodni. W rezultacie, dynamicznie zyskiwał dolar, a na rynkach akcji podtrzymany został wzrostowy sentyment.

W południe inwestorzy poznali dość niepokojące dane dotyczące niemieckiego przemysłu, w którym dynamika produkcji nie zmieniła się w styczniu w ujęciu miesięcznym. Prognozy rynkowe zakładały wzrost 0,5 proc. m/m, a dzisiejsze dane korespondują z wczorajszym nieoczekiwanym spadkiem poziomu zamówień w przemyśle. Jednakże, piątkowa publikacja miała umiarkowany wpływ na rynki, gdyż stagnacja w I kwartale br. mieści się w przewidywanym przez prognozy scenariuszu.

Dodatkowo, w centrum uwagi tradycyjnie znalazły się dane z amerykańskiego rynku pracy, a ich znaczenie zostało wzmocnione utrzymującymi się od stycznia spekulacjami na temat skali i czasu trwania programu luzowania ilościowego.

Raport mocno zaskoczył, gdyż zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za luty wyniosła 236 tys., znacznie powyżej prognoz rynkowych, których mediana zakładała wzrost o 165 tys. miejsc pracy. Na taki odczyt pozytywnie wpłynął m.in. istotny wzrost zatrudnienia w budownictwie (+48 tys.).

Warto także zwrócić uwagę na spadek stopy bezrobocia do 7,7 proc., co jest najniższym poziomem od grudnia 2008 r. Jednakże, jest to w pewnym stopniu zasługa spadku zasobu siły roboczej, w wyniku czego kolejny raz spadła stopa partycypacji (do 63,5 proc.).
Na powyższe dane jednoznacznie zareagował kurs EUR/USD, który gwałtownie zniżkował poniżej 1,30 USD. W ten sposób mozolnie budowana korekta wzrostowa została zniesiona z nawiązką, ponieważ kurs osiągnął nowe minimum 1,2955 USD. Poprawa na rynku pracy zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego wygaszenia programu QE3, co bezpośrednio umacnia dolara i taką też reakcję obserwowaliśmy na rynku walutowym.

W układzie technicznym, rynek w ciągu dnia zdołał wygenerować dwa nieudane sygnały, odpowiednio kupna i sprzedaży, wiec należałoby założyć że krótkoterminowo utrzymana zostanie szeroka konsolidacja wokół 1,30 USD. W dalszej perspektywie bardziej prawdopodobna pozostaje kontynuacja trendu spadkowego.

Notowania na rynku eurodolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na rynku akcji w Warszawie indeks WIG20 zainicjował drugą w tym tygodniu test 2500 pkt, który na razie należy uznać za nieudany, gdyż nastąpiło cofnięcie o kilkanaście punktów. Nawet jeśli zamknięcie nastąpi nieco poniżej 2500 pkt, to cały tydzień należy uznać za udany z uwagi na przełamanie linii trendu spadkowego oraz i stworzenie bazy do rozwinięcia korekty w kierunku głównego oporu 2550 pkt.

Dobre nastroje panują także w Europie, gdzie indeks DAX naruszył 8000 pkt, a najwięcej zyskuje madrycki IBEX (ok. 2,5 proc.). Natomiast po otwarciu rynku w USA indeks S&P 500 przetestował 1500 pkt, lecz dość szybko oddalił się od tego poziomu, co może zwiastować umiarkowaną realizację zysków po udanym tygodniu.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)