Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dlaczego złoty nie zareagował na decyzję RPP?

0
Podziel się:

Na rynku mało kto zwracał dzisiaj uwagę na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, gdyż decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 4,75 proc., a także późniejszy szerszy komunikat, były w zasadzie zdyskontowane.

Dlaczego złoty nie zareagował na decyzję RPP?
bEUAlzXF

RPP wprawdzie pozostawiła sobie furtkę do ewentualnej podwyżki stóp, gdyby inflacja miała zbyt wolno wracać do celu banku centralnego, ale skorzystanie z tej możliwości wydaje się mało prawdopodobne.

Wprawdzie nie wyklucza się, iż wskaźnik CPI może jeszcze nieznacznie pójść w górę w trzecim kwartale b.r., ale już w 2013 r. z 50 procentowym prawdopodobieństwem powinien ukształtować się w przedziale 2,0-3,4 proc. Jednocześnie w najnowszej projekcji inflacyjnej założono ryzyko wyraźniejszego spowolnienia gospodarki – zwracam tutaj uwagę na dolne widełki (2,3-3,6 proc. w tym roku i 1,0-3,2 proc. w przyszłym). To może oznaczać, iż w przyszłym roku RPP zacznie obniżać stopy.

Tylko, że w krótkim okresie te dywagacje nie mają większego znaczenia. Złoty był dzisiaj słabszy (euro 4,21 zł, dolar 3,3550 zł), głownie za sprawą nieznacznego umocnienia się dolara na rynkach światowych. A to z kolei było efektem obaw związanych z sytuacją w Europie. Inwestorzy obawiali się tarcia w niemieckiej koalicji CDU-CSU, kwestie budżetowe we Francji, a także pozycjonowali się przed jutrzejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego. Wydaje się, że trudno zakładać pozytywną reakcję na informację o cięciu stóp procentowych o 25 p.b, jeżeli podczas konferencji prasowej Mario Draghi nie zapewni o swojej gotowości do podjęcia dodatkowych działań w najbliższych miesiącach.

bEUAlzXH

Oto notowania na rynku eurodolara Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, iż rejon wsparcia 1,2540-80 może być zagrożony – dzisiejsze minimum to 1,2546. To może oznaczać spadek w okolice 1,2500-1,2520. Dopiero złamanie 1,2500 będzie oznaczać szybki ruch w stronę 1,2440-65 i dalej 1,24. Silny opór to okolice 1,2585 i dalej 1,2625.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEUAlzYi
dziś w money
komentarze walutowe
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)