Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry dzień dla złotego

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja na krajowym rynku walutowym upływała głównie pod znakiem umocnienia złotego.

Głównego źródła należałoby się doszukiwać w połączeniu czynników technicznych na poszczególnych parach (w poniedziałek doszło do przełamania wsparć na złotym i euro) oraz nadal utrzymującym się względnie słabym dolarze (wczoraj udało się tylko w nieznacznym stopniu skorygować na głównych parach poniedziałkowe straty amerykańskiej waluty).

Z czynników fundamentalnych na krajowym rynku w zasadzie nic się nie pojawiło. Ten tydzień jest niestety bardzo ubogi w dane makro, a z rynku krajowego nie otrzymamy w zasadzie żadnych, ważniejszych informacji o charakterze makroekonomicznym.

Na złotym główną rolę odgrywa więc technika oraz przełożenie wahań dolara na głównych parach, który aktualnie z jednej strony podlega krótkoterminowej presji podażowej, ale z drugiej można tu się doszukiwać pewnych pozytywnych symptomów chociażby w postaci silnego osłabienia na rynku towarowym (rynki te są ze sobą ujemnie skorelowane).
* USD/PLN*
Wczorajszy dzień był ciekawy na rynku dolara do złotego. Poniedziałkowe przełamanie wzrostowej linii trendu doprowadziło do umocnienia złotego, natomiast spadek kursu zatrzymał się jak na razie na poziomie dołków sprzed dwóch tygodni przy cenie 3,0880.

Obecnie posiadacze złotego zaczynają w krótkim terminie zdobywać przewagę. Jeśli udałoby się doprowadzić do przełamania 3,0880, złoty winien się dalej umacniać, natomiast ewentualne umocnienie dolara z aktualnych poziomów można by w pierwszej fazie traktować jako ruch powrotny do przełamanej linii trendu (aktualnie 3,12). O poprawie sytuacji dolara można będzie obecnie mówić dopiero po trwałym sforsowaniu 3,15.

*EUR/PLN *Mniej więcej analogiczna sytuacja pojawiła się na eurozłotym. Tutaj z kolei na sesji poniedziałkowej doszło już do przełamania poziomu około 2-tygodniowej linii trendu wzrostowego. Obecnie za wsparcie należałoby uznać poziomy 3,9370 oraz niżej strefę 3,9200/50. Jej przełamanie dawałoby kolejne argumenty posiadaczom złotego. Jeśli chodzi o opór, to tutaj sytuacja pozostaje bez zmian, czyli nadal za kluczowy należałoby uznać poziom 3,99 (w ramach filtra 4,00).

PLN BASKET
W ciekawej sytuacji jest również koszyk względem złotego. Obecnie rynek dotarł do okolic wsparcia przy cenie 3,5150. Jego przełamanie byłoby kolejnym sygnałem umocnienia złotego w kierunku 3,4950. Jeśli chodzi o opory, to za kluczowy można by tu uznać poziom 3,5650 - 3,57. Jego zakres jest pod względem wagi analogiczny do 3,15 na dolarze oraz 3,99 na euro.

GBP/PLN
Na tej parze wczorajszy dzień upłynął stosunkowo spokojnie. Można tutaj mówić o konsolidacji w zakresie 5,81 - 5,93. Przełamanie oporu winno się przełożyć na skierowanie kursu w stronę 6,00, gdzie zlokalizowane są maksima z czerwca. Jeśli przeważyłby jednak wariant udanego ataku na wsparcie, to zejście pod poziom 5,81 sugerowałoby kontynuację spadku w kierunku kolejnej strefy wsparcia 5,78 - 5,79. Jej przełamanie otwierałoby drogę w kierunku 5,69.

CHF/PLN
Tutaj umocnienie złotego doprowadziło pod koniec dnia do przetestowania poziomu 1,5-miesięcznej linii trendu wzrostowego. Widoczne było tu lekkie odbicie z jej poziomu, co tym samym nieco zwiększyło jej wiarygodność (doszedł trzeci punkt styczny). Można więc zakładać, że jeśli udałoby się ostatecznie przełamać podaży rejon 2,4820, winniśmy być wówczas świadkami spadku w kierunku 2,4670, natomiast niżej wsparcia należałoby się już doszukiwać w rejonie 2,4425 (dołki z sierpnia). Jeśli chodzi o opory, to takowych doszukiwałbym się w strefie 2,5230 - 2,53.

dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)