Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar nieco mocniejszy względem głównych walut

0
Podziel się:

W komentarzu analityka DM BOŚ zobacz, jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.

Dolar nieco mocniejszy względem głównych walut

Inwestorzy wolą zaczekać na kluczowe publikacje, które zaczną napływać na rynek już jutro – wyliczenia ADP, dane o PKB za II kwartał i komunikat FED. Mogą one pomóc dolarowi w drugiej połowie tygodnia. Na razie uwagę inwestorów zwracają mocne spadki AUD/USD po zaskakującej wypowiedzi szefa Banku Australii.

Wygląda na to, że rynek nie ma ochoty sprzedawać dolara przed kluczowymi publikacjami – to dokonało się już w końcu zeszłego tygodnia, a pretekstem był opisywany w piątkowym raporcie artykuł wpływowego komentatora działań FED, Jona Hilsenratha w Wall Street Journal. Teraz inwestorzy oceniają, na ile zbliżające się publikacje z USA, rzeczywiście doprowadzą do osłabienia dolara. Zwłaszcza, że faktyczne oczekiwania, co do chociażby danych nt. PKB za II kwartał mogą być zaniżone i tym samym już uwzględnione w bieżących wycenach. Ta publikacja jest zaplanowana na jutro o godz. 14:30 – mediana oczekiwań wynosi 1 procent wzrostu, chociaż można znaleźć opinie mówiące o 0,4-0,6 procent.

Dzisiaj w kalendarzu mamy publikacje danych ze strefy euro – o godz. 11:00 indeksy koniunktury sporządzane przez Komisję Europejską. Zobaczymy na ile potwierdzą one ostatnie dobre wskazania płynące z indeksów PMI. To jednak oznacza, że lipcowy odczyt musi być lepszy od mediany oczekiwań zakładających wzrost z 91,3 pkt. do 92,6 pkt. – mowa tu o figurze wyraźnie powyżej 93 pkt. Inaczej możemy zobaczyć pewne _ rozczarowanie _ w notowaniach wspólnej waluty. Kolejne ważne dane – tym razem z USA – napłyną o godz. 15:00 (indeks cen nieruchomości CaseShiller w maju) i godz. 16:00 (indeks zaufania konsumentów Conference Board za lipiec). Ta druga publikacja jest o wiele ważniejsza – potencjalne rozczarowanie w postaci odczytu poniżej oczekiwanych 81,4 pkt. może stać się pretekstem do osłabienia dolara.

Reasumując. Dzisiaj widać niewielką przestrzeń do osłabienia amerykańskiej waluty względem pozostałych. W przypadku EUR/USD mocny opór to jednak już okolice 1,3295, a silne wsparcie to nadal strefa 1,3240-60. Niewykluczone, że wspomniane maksima zostaną w najbliższych kilkunastu godzinach pobite. Rośnie jednak prawdopodobieństwo większych spadków w drugiej połowie tygodnia.

Ciekawa sytuacja ma miejsce na AUD/USD. Rozczarowujące dane nt. liczby pozwoleń na budowy (spadek w czerwcu o 6,9 procent m/m i 13,0 procent rok do roku), oraz dość gołębie słowa szefa Banku Australii doprowadziły do złamania strefy wsparcia 0,9100-0,9150. Zdaniem Glenna Stevensa, RBA ma przestrzeń do dalszych cięć stóp procentowych, a kombinacja perspektyw inflacji i słabnącego dolara australijskiego, nie stanowi na razie problemu. W efekcie rynek wycenia prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych 6 sierpnia na ponad 85 procent.

Na wykresie AUD/USD widać, że rośnie prawdopodobieństwo wykształcenia się kolejnej fali spadkowej (będzie ona wsparta przez oczekiwane w drugiej połowie tygodnia umocnienie się USD względem większości walut). W efekcie trudno liczyć na powrót powyżej strefy 0,9100-0,9150, która stała się oporem. Celem dla tej fali spadkowej w perspektywie kilkunastu dni mogą być okolice 0,8570-0,8810 (konsolidacja z lat 2009-10).

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)